Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
Posiedzenie nr 15 w dniu 11-07-2024 (1. dzień obrad)

Retransmisja wypowiedzi

9. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia 48. rocznicy protestów robotników przeciwko władzy komunistycznej w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku (druki nr 478 i 514).

Poseł Witold Tumanowicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! ˝Zaczęło się w Radomiu˝ - pod tym hasłem co roku 25 czerwca radomianie wspominają jeden z pierwszych spontanicznych zrywów, które wkrótce potem zaowocowały ukonstytuowaniem i umocnieniem się opozycji antykomunistycznej.

    Wspominamy dziś bohaterów Radomia, Płocka i Ursusa - zwykłych robotników, którzy mieli odwagę stanąć przed komitetem wojewódzkim i wyrazić swój sprzeciw wobec polityki podnoszenia cen przez komunistów. Wśród tych bohaterów pamiętajmy o Słudze Bożym ks. Romanie Kotlarzu, który błogosławił manifestantom ze schodów kościoła Trójcy Świętej. Jest jedną z ofiar tego zrywu, gdyż wkrótce potem został pobity, co przyczyniło się do jego śmierci w sierpniu tego samego roku.

    Po wydarzeniach radomskich na stałe zagościły ścieżki zdrowia, a propaganda PRL rozpoczęła brutalną nagonkę na Radom. ˝To warchoły, ja im tego nie zapomnę. To musi być atmosfera pokazywania na nich jak na czarne owce, jak na ludzi, którzy się powinni wstydzić, że w ogóle są Polakami˝ - mówił Edward Gierek. Radom stał się miastem z wyrokiem. Od tego czasu regularnie obniżano rangę robotniczego niegdyś miasta szczycącego się produkcją telefonów, obuwia, wyrobów tytoniowych czy fabryką broni. Nie udało się zrekompensować tych strat żadnej władzy w III RP. Miasto przestało być wojewódzkie. Radom wciąż mierzy się z problemami dość wysokiego bezrobocia, niedoborem inwestycji i ciągłym wyludnianiem.

    Jednocześnie politycy wciąż bazują na pustych obietnicach i gestach wobec mieszkańców Radomia. 1 października 2015 r. pan, panie pośle Suski, podpisywał wspólnie z prezesem Kaczyńskim kontrakt dla Radomia. Na miesiąc przed objęciem rządów obiecaliście status miasta wojewódzkiego. Nic w tej sprawie nie zostało zrealizowane.

    Klub Konfederacji wyraża uznanie i szacunek dla uczestników wydarzeń w Radomiu, Płocku i Ursusie oraz wobec wszystkich mieszkańców tych miejsc. Będziemy popierać tę uchwałę. Dziękuję. (Oklaski)

« Przebieg posiedzenia