Najczęściej zadawane pytania

  • Czy konsultacjom będą również podlegały już wniesione do Sejmu projekty ustaw oraz te, którym został już nadany numer druku (w tym obywatelskie), jeśli nie zostały dotychczas skierowane do pierwszego czytania?

    Konsultacjom podlegają projekty złożone po dniu 31.10.2024 r.

  • Czy konsultacjom będą podlegały projekty ustaw skierowane do komisji nadzwyczajnych?

    Skierowanie projektu do tej czy innej komisji pozostaje bez wpływu na proces konsultacji.

  • Czy chcąc w konsultacjach reprezentować osobę prawną, np. stowarzyszenie, wypełniać i podpisywać formularz mogą wyłącznie osoby formalnie upoważnione do reprezentacji tego podmiotu, np. zgodnie z wpisem do KRS? Co w przypadku reprezentacji łącznej lub upoważnienia innej osoby (np. członka, wolontariusza) do reprezentowania podczas konsultacji? Czy będzie to w ogóle weryfikowane czy też wystarczy oświadczenie o tego rodzaju upoważnieniu? Czy będzie miejsce na załączenie np. pełnomocnictwa i czy musi ono być wówczas podpisane elektronicznie przez mocodawcę lub notariusza? Czy będzie wymagana opłata skarbowa za pełnomocnictwo?

    W procesie konsultacji nie weryfikuje się z KRS osób wskazanych do reprezentacji konkretnego podmiotu.

  • Czy w konsultacjach publicznych projektów obywatelskich/poselskich prowadzonych przez Kancelarię Sejmu jest możliwość przesyłania uwag z podmiotu (tutaj spółka akcyjna) poprzez epuap, za pomocą skrzynki epuap danego podmiotu na adres skrytki sejmu: /KSRP/SkrytkaESP? Chodzi o możliwość wysyłki przez pracownika podmiotu, który działa w imieniu podmiotu.

    W chwili obecnej nie ma takiej możliwości, natomiast osoba fizyczna logując się do systemu może podać afiliację z konkretna spółką.