Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
Posiedzenie nr 15 w dniu 11-07-2024 (1. dzień obrad)

Retransmisja wypowiedzi

9. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia 48. rocznicy protestów robotników przeciwko władzy komunistycznej w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku (druki nr 478 i 514).

Poseł Anna Kwiecień:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Szanowni Państwo! Wysoka Izbo! Myślę, że do tego wszystkiego, co powiedział przed chwilą pan poseł Marek Suski, trudno coś jeszcze dodać, ale warto wspomnieć o obecnych obchodach. Prawda jest taka, że dzisiaj staramy się pamiętać o tym, co stanowi podstawę tego, że żyjemy w wolnej Polsce.

    Szanowni państwo, chciałabym dzisiaj tutaj, z tego miejsca zacytować list pana przewodniczącego Piotra Dudy, list, który został skierowany do uczestników obchodów 48. rocznicy wydarzeń czerwcowych: ˝Solidarność˝ nie powstała z próżni. Fundamenty pod jej budowę położyli strajkujący w czerwcu 1956 r. w Poznaniu robotnicy, kładli je uczestnicy wydarzeń Grudnia 1970 r., wreszcie położyli je pracownicy, którzy odważyli się wystąpić przeciwko władzy w czerwcu 1976 r. Ówczesne wydarzenia w Radomiu, Płocku, Ursusie, ale i w wielu innych miejscach w Polsce, to także nasze dziedzictwo, o którym nie wolno nam zapomnieć. To bardzo ważne.

    Przewodniczący mówił o krzyżu: Krzyż zawsze nam towarzyszył. Nieraz musieliśmy go bronić. Dziś stajemy przed takim samym wyzwaniem. Krzyż stał się niewygodny dla władzy. Znów zdejmuje się go ze ścian urzędów i budynków użyteczności publicznej. Władza znów boi się krzyża, bo wie, jak wielką ma on moc. A my znów musimy stanąć w jego obronie - zaznaczył przewodniczący Piotr Duda. To bardzo ważne, bo krzyż symbolizuje nasze ideały. Wartości chrześcijańskie i nauka społeczna Kościoła to nasz testament, wpisany w statut związku. Nie zrezygnujemy z nich, pamiętając, jak wielkie zobowiązanie mamy do wypełnienia. W 1976 r. robotnicy Ursusa i Radomia walczyli o godność, o podmiotowe traktowanie, o to, by władza przestała narzucać nam swoją wolę. Dziś walczymy o to samo. W obliczu agresywnej polityki klimatycznej, jaką narzuca nam Unia Europejska, stajemy do walki o podstawowe prawa, o to, by móc skorzystać z najwyższej formy demokracji, o którą jako ˝Solidarność˝ sami walczyliśmy. (Dzwonek) Za wzór bierzemy wszystkich tych, którzy przyczynili się do wyzwolenia Polski z rąk władzy autorytarnej. Dlatego dziś oddajemy hołd bohaterom Czerwca 1976 r. Bez was nie byłoby ani wolnej Polski, ani ˝Solidarności˝. Jesteśmy wam winni dozgonny szacunek i pamięć. I warto o tym pamiętać. Dziękuję. (Oklaski)

« Przebieg posiedzenia