Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
Posiedzenie nr 15 w dniu 11-07-2024 (1. dzień obrad)

Retransmisja wypowiedzi

5. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw (druk nr 494).

Poseł Urszula Pasławska:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Procedujemy dzisiaj nad projektem ustawy, który w żaden sposób nie odpowiada na potrzebę naprawy energetyki w Polsce. Jedyne, co ma on dzisiaj naprawić, to utrata znaczenia Prawa i Sprawiedliwości i słabnące sondaże.

    (Poseł Paweł Rychlik: Wy już jesteście pod progiem.)

    Rozumiem, że jest to jakaś próba szukania dzisiaj...

    (Wypowiedź poza mikrofonem)

    (Głos z sali: Nie ma czego ratować.)

    Panie ministrze, miał pan głos. Jak się pan zachowuje? Nie można nic powiedzieć, bo wszystko, każde zdanie pan przerywa i mi, i poprzednikom. Zabierał pan głos.

    Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Myślę, że to wynika... Przepraszam, pani poseł, ale myślę, że...

    Poseł Urszula Pasławska:

    Od ministra konstytucyjnego oczekiwałabym jakiejś kultury, po prostu. (Oklaski)

    Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    No właśnie, oczekujemy wspólnie. Da pan radę, panie ministrze?

    Poseł Urszula Pasławska:

    Spróbujemy.

    (Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Waldemar Buda: To zobowiązanie również wobec wicemarszałka.)

    Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Super. Bardzo proszę.

    Poseł Urszula Pasławska:

    Szanowni państwo, ustawa, która miała wspierać i wspiera gospodarstwa domowe, została zaprezentowana i przyjęta przez Sejm. W jakimś sensie konsumuje ona część propozycji z państwa ustawy. Jestem też zaskoczona państwa narracją dotyczącą obniżania kosztów energii. Mam takie przekonanie, że dzisiaj jesteście państwo zwolennikami energii odnawialnej, a tymczasem warto sobie przypomnieć, kto blokował odnawialne źródła energii. Kto uzależniał coraz bardziej polską energetykę od węgla? Czyją inwestycją była haniebna inwestycja w Ostrołęce, która kosztowała Polaków 2 mld zł? Kto blokował KPO, tłumacząc: mi na chleb nie brakuje? Był to polityk Prawa i Sprawiedliwości.

    W związku z tym myślę, że trzeba troszeczkę umiaru w wyrażaniu swoich myśli i poglądów, bo stoimy przed wielkim wyzwaniem, jakim jest transformacja energetyczna. Oczekuję od polskiego rządu szybkich działań dotyczących wspierania inwestycji w biogazownie, propozycji i ustawy, która ma spowodować uwolnienie energii wiatrowej, tak żeby ideologia pani minister Anny Zalewskiej, która, jak pamiętamy, zablokowała właśnie ten rodzaj energetyki, przeszła już do lamusa. Jest to wyzwanie dla nas wszystkich. Musimy zobowiązać się do wdrożenia działań realizujących długofalową, a nie doraźną, politykę, bo czasy zarządzania centralnego skończyły się już wiele, wiele lat temu. Potrzebne nam są dobre, szybkie zmiany przygotowane przez ministerstwo klimatu, tak abyśmy mogli na stałe stworzyć system wytwarzania i korzystania z taniej energii. Dziękuję. (Oklaski)

« Przebieg posiedzenia