Interpelacja nr 8061
do ministra rolnictwa i rozwoju wsi
w sprawie nałożenia embarga na trzodę chlewną importowaną z Niemiec
Zgłaszający: Filip Kaczyński
Data wpływu: 13-02-2025
Szanowny Panie Ministrze!
Hodowcy proszą o interwencję w sprawie pojawienia się poważnych chorób zakaźnych. Pryszczyca wystąpiła u naszych zachodnich sąsiadów, 70 km od polskiej granicy z Niemcami. Po wykryciu ogniska pryszczycy niemal natychmiast Wielka Brytania objęła Niemcy embargiem importowym na wieprzowinę, wołowinę oraz mleko. W kolejnych dniach takie decyzje podjęły rządy Korei Południowej, Meksyku i Australii. Oczywiste wydaje się podjąć takie same kroki w Polsce.
Kolejnym ogniskiem w naszym kraju jest choroba niebieskiego języka BTV. Obecnie pięć krajów nałożyło na nasz żywiec embargo. Straty ekonomiczne liczone są w milionach euro. Zmniejszenie zdolności eksportowej ma wpływ na ceny żywca proponowane przez ubojnie. Hodowcy muszą liczyć się z obostrzeniami i pokrywać koszty testów PCR, testów krwi zwierząt, pozwoleń i transportu z własnych funduszy, aby umożliwiać sobie jakąkolwiek drogę zbytu. Obowiązkiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest ochrona naszych rodzimych hodowli oraz przedsiębiorstw przetwórczych.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
- Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmie niezwłocznie kroki mające na celu nałożenie embarga na wieprzowinę, wołowinę oraz mleko importowane z Niemiec?
- Czy to prawda, że z Niemiec do dużych zakładów mięsnych jadą żywe tuczniki w cenie 4 zł/kg?
- Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma plan w sytuacji, gdy na nasz rynek trafi tania wieprzowina z Niemiec? Jak odbije się to na krajowych cenach skupu trzody chlewnej?
- Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje pomoc finansową dla tych hodowców, którzy ponieśli znaczące straty wywołane chorobą zakaźną?
Z wyrazami szacunku
Filip Kaczyński
Poseł na Sejm RP