Interpelacja nr 8681
do ministra rozwoju i technologii
w sprawie podjęcia działań legislacyjnych w celu rozwiązania problemów gmin wynikających ze zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Zgłaszający: Urszula Pasławska
Data wpływu: 17-03-2025
Zgodnie z art. 14 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz art. 192 Regulaminu Sejmu RP zwracam się z interpelacją poselską w sprawie podjęcia działań legislacyjnych w celu rozwiązania problemów gmin wynikających ze zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 24 września 2023 roku.
Chodzi przede wszystkim o możliwość zawieszenia postępowań dotyczących wydania decyzji o warunkach zabudowy (WZ) do czasu sporządzenia planów ogólnych oraz zawieszenie naliczania kar za opóźnienia w wydawaniu decyzji.
Z prośbą o interwencję w tej sprawie zwrócił się do mnie zarząd Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich. Jeszcze za rządów PiS, 24 września 2023 r. weszła w życie zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która zobowiązała gminy do sporządzenia planu ogólnego w zastępstwie dotychczasowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Samorządy zostały zobowiązane do sporządzenia planów ogólnych do końca 2025 r. (a według zapowiedzi – do końca czerwca 2026 r.).
Relatywnie krótki termin vacatio legis spowodował, że niemal wszystkie pracownie urbanistyczne w Polsce zaangażowały się w opracowywanie planów ogólnych, co uniemożliwia im podpisywanie umów na sporządzanie projektów decyzji WZ. Problem w tym, że wspomniana ustawa umożliwia nadal uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy na dotychczasowych, bardziej liberalnych zasadach. Efektem jest lawinowy wzrost wniosków o wydanie decyzji WZ, których gminy ze względu na braki kadrowe nie są w stanie wydawać w ustawowym 90-dniowym terminie. Tymczasem za każdy dzień zwłoki w wydaniu decyzji WZ gminy muszą zapłacić karę w wysokości 500 zł, co znacznie przekracza ich możliwości finansowe.
Zwracam się zatem do Pana o podjęcie działań prowadzących do ustawowego zawieszenia postępowań dotyczących wydania decyzji WZ do czasu sporządzenia planów ogólnych oraz zaprzestania naliczania gminom kar za opóźnienia w wydawaniu tych decyzji.
Niniejszym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
- Czy Ministerstwo Rozwoju i Technologii podjęło działania legislacyjne umożliwiające gminom zawieszenie postępowań dotyczących wydania decyzji WZ do czasu sporządzenia planów ogólnych?
- Czy resort rozważa zawieszenie naliczania gminom kar finansowych za opóźnienia w wydaniu decyzji WZ będące efektem braków kadrowych i dużej liczby wniosków?
- Jakie są plany resortu w kwestii wsparcia gmin w zakresie sporządzania planów ogólnych, na przykład poprzez zwiększenie środków finansowych lub uproszczenie procedur?
- Czy możliwe jest wydłużenie ustawowego terminu na sporządzenie planów ogólnych poza obecnie zapowiadany koniec czerwca 2026 r., na przykład do końca 2026 roku?