Interpelacja nr 4934
do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie utworzenia woj. podbeskidzkiego
Zgłaszający: Małgorzata Pępek
Data wpływu: 19-09-2024
Szanowny Panie Ministrze!
Przed reformą administracyjną z 1999 roku w Bielsku-Białej siedzibę miały władze województwa bielskiego, jednego z 49 zredukowanych później do 16. Po reformie Podbeskidzie zostało podzielone między dwa sąsiednie województwa, leżąc częściowo w woj. śląskim, na które składają się Bielsko-Biała, Żywiec, Cieszyn, Ustroń, Wisła itd., a częściowo w woj. małopolskim, do którego należy m.in. Oświęcim, Andrychów, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska.
Obecnie wśród części mieszkańców miasta znów panuje dążenie do utworzenia tzw. województwa beskidzkiego. Pomysł ten znalazł zwolenników wśród radnych miasta Bielska-Białej, którzy jednogłośnie poparli apel w tej sprawie wyrażony uchwałą nr IV/92/2024 z dnia 29 sierpnia 2024 r., podzielając opinię, że region, a nawet funkcjonalny obszar miejski Bielska-Białej, jest przecięty granicą województw, co jest kardynalnym błędem ostatniej reformy; utrudnia np. organizację transportu publicznego, górski region Bielska-Białej ma odmienną specyfikę społeczno-gospodarczą i przyrodniczą od reszty województwa śląskiego, a odrębne województwo pozwoliłoby na prowadzenie samodzielnej polityki regionalnej, lepiej odpowiadającej potrzebom regionu.
Argumentując fakt, iż Bielsko-Biała powinna posiadać status miasta wojewódzkiego, podkreślono, że miasto jest ośrodkiem miejskim przewyższającym wielkościowo mniejsze miasta wojewódzkie, jest największym w kraju ośrodkiem pozbawionym statusu wojewódzkiego, w konsultowanej obecnie krajowej hierarchii ośrodków osadniczych Bielsko-Biała zaliczona jest do ośrodków regionalnych na równi z miastami wojewódzkimi, jak np. Kielce, Lublin, Opole, oraz że miasto skupia przy sobie region porównywalny wielkościowo z małymi województwami.
Ponadto uzyskanie przez miasto Bielsko-Biała statusu miasta wojewódzkiego mogłoby umożliwić pozyskanie dodatkowych środków finansowych, co z kolei stymulowałoby rozwój miasta, jak i całego regionu Podbeskidzia, co mogłoby doprowadzić do realizowania nowych inwestycji, programów społecznych, powstania nowych miejsc pracy, a także zwiększyłoby prestiż miasta jako siedziby wojewody i sejmiku województwa.
Jako poseł na Sejm RP z regionu Podbeskidzia, szanując dążenie mieszkańców Bielska-Białej do utworzenia województwa podbeskidzkiego, które zostało poparte przez radę miasta, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Czy rząd przygotowuje lub planuje przeprowadzenie reformy administracyjnej Polski?
2. Jeśli tak, to na jakim etapie są obecnie prace oraz czy planowane jest utworzenie województwa podbeskidzkiego z siedzibą w Bielsku-Białej?
Z wyrazami szacunku
Małgorzata Pępek
Poseł na Sejm RP