listopad
-
W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę w całym kraju odbywały się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Przedstawiciele Sejmu z marszałek Elżbietą Witek i marszałkiem seniorem Markiem Sawickim uczestniczyli w mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej oraz w uroczystości na warszawskim pl. Józefa Piłsudskiego, oddali też hołd Ojcom Niepodległości.
-
105 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.
-
4 listopada przypada 100. rocznica śmierci Jadwigi Zamoyskiej – działaczki społecznej, patriotki, założycielki pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i autorki nowoczesnego systemu pedagogicznego. W uznaniu jej zasług dla społeczeństwa i kształtowania wzorców postaw obywatelskich, uniwersalnego i ponadczasowego potencjału myśli wychowawczej, a także kulturotwórczej roli Sejm ustanowił 2023 Rokiem Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej.
-
Wicemarszałkowie Sejmu oraz członkowie kierownictwa Kancelarii Sejmu w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych oddali hołd marszałkom i wicemarszałkom Izby pełniącym swe funkcje w czasach II Rzeczypospolitej ora po 1989 r.
-
Z okazji Dnia Wszystkich Świętych marszałek Sejmu Elżbieta Witek uczciła pamięć wybitnych parlamentarzystów – marszałków Sejmu II RP, patriotów, mężów stanu – spoczywających na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
październik
-
Przypadające na początku listopada dni pełne refleksji i zadumy nad przemijaniem – uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – są poświęcone tym, którzy odeszli. W sposób szczególny wspominamy wówczas posłów i senatorów zmarłych w minionych dwunastu miesiącach.
-
Posłowie Sejmu X kadencji odebrali od przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej zaświadczenia o wyborze. W uroczystości w Sali Kolumnowej uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu IX kadencji Elżbieta Witek, marszałek Senatu X kadencji Tomasz Grodzki, członkowie prezydiów obu izb oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.
-
19 października oddajemy cześć duchownym niezłomnym - kapłanom, którzy wykazali się heroiczną postawą w obronie wiary i niepodległej Polski. W rocznicę porwania i początku męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki odbyła się msza św. w intencji kanonizacji kapelana "Solidarności". Eucharystię poprzedziło składanie wieńców przy grobie duchownego, w tym od marszałek Sejmu Elżbiety Witek, którą reprezentował zastępca szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek. W ceremonii oraz mszy św. uczestniczyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.
-
19 października, w Narodowym Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych, wspominamy bohaterskich kapłanów, obrońców wiary i niepodległej Polski. To święto państwowe wprowadzone w 2018 r. jest obchodzone w rocznicę porwania i początku męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności”, ofiary reżimu komunistycznego, duchownego zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
-
Wielki Polak, zwierzchnik Kościoła katolickiego, papież pielgrzym, mąż stanu, myśliciel. Wywarł ogromny wpływ na dzieje XX w., przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego w Europie. 45 lat temu metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. Przybrał imię Jan Paweł II. Jego 26-letni pontyfikat należał do najdłuższych i najważniejszych w historii.
-
Nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy oraz inni pracownicy oświaty mają swoje święto 14 października. Obchodzony jest wtedy Dzień Edukacji Narodowej. Data nawiązuje do rocznicy utworzenia w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które podjęło się zadania reformowania szkolnictwa w Polsce.
-
- To dla mnie wyjątkowy dzień, ogromy zaszczyt i wyróżnienie, że mogę znaleźć się w gronie kobiet, które są matkami chrzestnymi statków, zwłaszcza, że ta jednostka pływająca służyć będzie polskiemu państwu i naszemu bezpieczeństwu – mówiła Marszałek Sejmu podczas uroczystości wodowania oraz chrztu statku SG-301, która odbyła się na terenie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
-
– Jesteście jedyną szkołą, która będzie nosiła imię Sejmu. W tej szkole nikt nie jest anonimowy, wszyscy się znają, wszyscy sobie wzajemnie pomagają, pilnują się nawzajem – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas uroczystości nadania imienia Sejmu RP Szkole Podstawowej w Wólce (pow. lipnowski, woj. kujawsko-pomorskie), kierując słowa do uczniów, rodziców, nauczycieli oraz samorządowców. – Takie małe szkoły są bardzo przyjaznym środowiskiem do rozwoju nie tylko w kwestii wiedzy, ale tu kształtuje się charaktery i odnajduje i rozwija talenty. Tu żadne dziecko nie zostanie pominięte, każdy jest otoczony troską i opieką. Za to należy się podziękowanie dla nauczycieli, ale także rodziców – podkreśliła Marszałek Sejmu.
-
-
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwiedziła woj. dolnośląskie. W Jaworze wzięła wręczyła czeki okolicznościowe jednostkom ochotniczych straży pożarnych, w Złotoryi uczestniczyła w uroczystości podpisania umowy na rewitalizację odcinka Legnica-Jerzmanice-Zdrój w ramach programu „Kolej Plus”.
-
W stołecznych uroczystościach upamiętniających rocznicę powstania ludowej konspiracyjnej organizacji zbrojnej uczestniczył zastępca szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek, który w imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek uczcił pamięć żołnierzy Batalionów Chłopskich i ochotniczek Ludowego Związku Kobiet.
-
– Bezpieczeństwo w naszym kraju jest na bardzo wysokim poziomie. To kosztuje, ale nie ma nic cenniejszego niż życie i zdrowie naszych obywateli – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas spotkania ze strażakami z okazji wręczenia dotacji w ramach programu „Mały Strażak”. Wydarzenie miało miejsce w Legnicy i stanowiło jeden z głównych punktów sobotniej wizyty Marszałek Sejmu na Dolnym Śląsku.
-
„W boju towarzyszyła im myśl o wolnej Polsce, marzyli również o powrocie do ojczystego domu” – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Sejmu Christiana Młynarka z okazji obchodów rocznicowych upamiętniających powstanie 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Uroczystość odbyła się przed pomnikiem na warszawskim pl. Inwalidów.
-
W piątek w stolicy Dolnego Śląska odbył się kongres „Women Connect”. Jednym z jego punktów był panel dyskusyjny „Kobieta jako lider w biznesie i polityce – wpływ kobiet na rozwój społeczny oraz ich rola na stanowiskach przywódczych” z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
-
„Wywodząca się z wielowiekowej tradycji uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego przywołuje bogate dziedzictwo polskiej nauki. Jestem przekonana, że na Uniwersytecie edukacyjna tradycja jest niezwykle silna, wszak od najdawniejszych czasów szkolnictwo związane było z Kościołem i ośrodkami zakonnymi” – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w okolicznościowym liście z okazji inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczestnikiem piątkowej uroczystości była wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która odczytała list od Marszałek Sejmu.
-
150 lat temu zmarł Paweł Edmund Strzelecki - wybitny badacz, podróżnik, odkrywca i filantrop. Był pierwszym Polakiem, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych.
wrzesień
-
Marszałek Sejmu przebywała w sobotę z wizytą na Dolnym Śląsku. W Bolkowie (pow. jaworski) uczestniczyła w uroczystości przekazania wozu ratowniczo-gaśniczego miejscowej jednostce ochotniczej straży pożarnej. W Lubinie wzięła udział w festynie „Szczęśliwa i bezpieczna Polska Rodzina”.
-
W piątek do użytku oddano kolejny fragment drogi ekspresowej S3 między węzłami Kamienna Góra Północ i Lubawka. W uroczystości uczestniczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a także premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
-
-
Muzeum Historii Polski rozpoczęło swoją działalność w siedzibie na warszawskiej Cytadeli. W uroczystym otwarciu placówki uczestniczyli najwyżsi rangą reprezentanci władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, ministrami, parlamentarzystami. Marszałek Sejmu Elżbietę Witek reprezentował zastępca Szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek.
-
W Warszawie odbyły się obchody 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. „Dzień 27 września jest symbolem narodowej niezłomności i woli walki Polaków o wolność Ojczyzny. Czcimy pamięć twórców Polskiego Państwa Podziemnego, wspominamy jego fenomen i z najwyższym szacunkiem chylimy głowy przed żołnierzami Armii Krajowej” – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do uczestników uroczystości. Podczas wydarzenia przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej nieopodal gmachu Parlamentu przesłanie Marszałek Sejmu odczytała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.
-
W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych odbyła się gala Polski Kompas 2023.
-
Podczas gali w Belwederze poznaliśmy laureatów XI edycji konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza na pracę naukową poświęconą tematyce harcerskiej.
-
-
We Wrocławiu otwarto oficjalnie nową wielofunkcyjną halę sportową KGHM Ślęza Arena. W uroczystości uczestniczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – Ten obiekt był wyczekiwany od dawna nie tylko przez zawodników z Zagłębia Miedziowego, ale także Dolnego Śląska i z całej Polski, zarówno zawodników zawodowych, ale także dzieci i młodzież – powiedziała Marszałek Sejmu podczas otwarcia.