grudzień
-
„Proszę przyjąć z głębi serca płynące życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie miłość, pogodę ducha, wewnętrzny spokój i wzajemną życzliwość. Niech napełni nas wszystkich nadzieją, dobrem, wzajemnym zrozumieniem i da nam odczuć rodzinne ciepło” – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w specjalnym świątecznym nagraniu wideo.
-
Powstaniec warszawski, w czasach PRL - opozycjonista i obrońca w procesach politycznych, a w wolnej Polsce - Prezes Rady Ministrów. W Warszawie odsłonięto pomnik Jana Olszewskiego, który został usytuowany przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Al. Ujazdowskich.
W uroczystości uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, marszałek senior Antoni Macierewicz oraz reprezentująca marszałek Sejmu Elżbietę Witek szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Obecni byli parlamentarzyści, członkowie gabinetu Jana Olszewskiego z lat 1991 – 1992, a także przedstawiciele rodziny byłego Prezesa Rady Ministrów.
-
Wojna na Ukrainie, relacje dwustronne, współpraca w formacie obejmującym Polskę i kraje bałtyckie, Inicjatywa Trójmorza – to tematy rozmów marszałek Sejmu Elżbiety Witek z szefem łotewskiej Saeimy Edvardsem Smiltēnsem. Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 19 grudnia w ramach wizyty Przewodniczącego Parlamentu Łotwy w Warszawie.
-
W poniedziałek, 19 grudnia w gmachu Sejmu odbyła się uroczystość zapalenia menory chanukowej. W spotkaniu z okazji dorocznego święta świateł wzięli udział wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i Piotr Zgorzelski. Obecni byli także ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne i naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce.
-
Podziękowania za trud, profesjonalizm i dyspozycyjność oraz życzenia świąteczne i noworoczne. W poniedziałek, 19 grudnia w Sejmie odbyło się spotkanie opłatkowe pracowników Kancelarii Sejmu. Wzięli w nim udział wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Kidawa-Błońska i Ryszard Terlecki, a także kierownictwo Kancelarii Sejmu - minister Agnieszka Kaczmarska wraz z zastępcą Dariuszem Salamończykiem. Opłatki, którymi następnie podzielili się zgromadzeni, pobłogosławił natomiast duszpasterz parlamentarzystów i kapelan sejmowy ks. Piotr Burgoński, który odczytał też fragment Pisma Świętego.
-
100 lat temu od kul zamachowca kilka dni po objęciu urzędu głowy państwa zginął Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent niepodległej Polski, mąż stanu, światowej sławy inżynier. Dla uczczenia rocznicy w jednej z sal w najstarszym budynku kompleksu parlamentarnego (bud. G) odsłonięto replikę tablicy z okresu II RP, upamiętniającej tę tragiczną postać. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała list do uczestników uroczystości. „Odsłaniania dzisiaj tablica pamiątkowa przypomina nie tylko polityczną, społeczną i naukową osobowość, lecz także w wymowny sposób nawiązuje do historii Parlamentu” – napisała w okolicznościowej korespondencji.
-
Posłowie uhonorowali wybitnego geografa, poetę i patriotę podczas 69. posiedzenia Sejmu.
-
– Przed nami Święta Bożego Narodzenia Święta, obchodzone przez nas w szczególnym czasie, w szczególnych okolicznościach i wyjątkowo trudnym momencie. Za nami trudny rok, nie wiemy także, co przed nami. Święta te niosą ze sobą ogrom miłości, wzajemnego zrozumienia, przebaczenia i przede wszystkim bliskości rodziny i przyjaciół – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego parlamentarzystów, które odbyło się w czwartek w holu głównym Sejmu. Współgospodarzem uroczystości był marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W wydarzeniu uczestniczyli wicemarszałkowie obu Izb: Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Piotr Zgorzelski, a także Marek Pęk i Bogdan Borusewicz. Obecny był również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W spotkaniu wzięła też udział szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska z zastępcami Christianem Młynarkiem i Dariuszem Salamończykiem.
-
„Podkreślając znaczenie młodzieżowych rad i sejmików dla rozwoju obywatelskich postaw dzieci i młodzieży oraz rzeczywistego udziału młodego pokolenia we wspólnocie samorządowej, doceniając wysiłki wszystkich tych, którzy przyczynili się do kreowania polskiej polityki młodzieżowej, Sejm RP ustanawia dzień 19 września Dniem Młodzieżowych Rad i Sejmików przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego” – głosi przyjęta w czwartek, 15 grudnia uchwała Izby.
-
Sejm w podjętej w środę, 14 grudnia, uchwale upamiętnił 100. rocznicę powołania Macieja Rataja na Marszałka Sejmu. "Mąż stanu i polityk ruchu ludowego, był wybitną postacią polskiego parlamentaryzmu II Rzeczypospolitej" - zaznaczyli posłowie w przyjętym dokumencie.
-
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm i stosujące środki terroru” – głosi treść uchwały podjętej przez Sejm w środę, 14 grudnia. Jak stwierdziła Izba w dokumencie, Rosja „systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych i szereg innych zobowiązań”, „dokonuje aneksji terytoriów innych państw, napaści zbrojnych, zbrodni wojennych i ludobójstw” oraz „podejmuje wrogie działania gospodarcze, w szczególności w sferze energetyki”.
-
„16 grudnia 2022 roku przypada 100. rocznica tragicznej śmierci wybitnego męża stanu, pierwszego prezydenta niepodległej Polski – Gabriela Narutowicza” – głosi treść podjętej przez Sejm w środę, 14 grudnia uchwały.
-
Kampanie promujące język polski, budowa szkół, remonty teatrów czy domów opieki dla seniorów, pomoc dla artystów i młodych środowisk działających na Wschód od polskiej granicy i w krajach bałtyckich - to tylko niektóre z działań rządowej Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. W Belwederze pod patronatem honorowym Prezydenta RP i Pierwszej Damy odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 30–lecia tej organizacji. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz i instytucji państwowych i społecznych, duchowieństwa oraz posłowie i senatorowie. W wydarzeniu, w imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek, uczestniczyła wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. Zgromadzonych przywitał pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, który jednocześnie ogłosił, że patronem Fundacji został ś.p. premier Jan Olszewski.
-
W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Elżbieta Witek oddała hołd jego ofiarom. Przed tablicą „Zginęli za wolną Polskę 1981 – 1989” na terenie dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej Marszałek Sejmu złożyła kwiaty. W oknie gabinetu zapłonęło Światło Wolności – symboliczna świeca upamiętniająca ofiary wydarzeń sprzed czterech dekad.
-
- Rozwijanie nauk i prac badawczych z zakresu geologii to odkrywanie historii ziem własnego państwa, możliwość korzystania z jej dóbr, to faktyczne budowanie niezależności i zasobności państwa - powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która w imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek wzięła udział w otwarciu wystawy „100 lat Polskiego Towarzystwa Geologicznego 1921-2021”. Ekspozycję, jedno z wydarzeń uświetniających obchody jubileuszu stulecia PTG, zainaugurował wiceminister Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio, naczelny geolog kraju.
-
– To jest wielka wartość, którą niesie ze sobą Boże Narodzenie i jego przesłanie. Jestem przekonana, że to symboliczne światło dla wielu z nas staje się światłem, które się rozpala w nas, w naszych sercach – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek odbierając z rąk harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego, Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne przesłanie akcji brzmi: "Światło dla Ciebie". W spotkaniu uczestniczył również zastępca szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek.
-
Ochrona odbiorców gazu przed podwyżkami cen oraz uregulowanie zasad wykonywania pracy zdalnej w kodeksie pracy to najważniejsze decyzje podjęte przez Sejm podczas 67. posiedzenia (30 listopada i 1 grudnia). Posłowie rozpoczęli także prace nad rozwiązaniami pomagającymi przeciwdziałać przemocy domowej.
-
41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., na całym terytorium Polski komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny. Jak napisano w podjętej wówczas uchwale, Rada Państwa wprowadziła go „kierując się potrzebą zapewnienia wzmożonej ochrony podstawowych interesów państwa i obywateli, w celu stworzenia warunków skutecznej ochrony spokoju, ładu i porządku publicznego oraz przywrócenia naruszonej dyscypliny społecznej, a także mając na względzie zabezpieczenie możliwości sprawnego funkcjonowania władzy i administracji państwowej oraz gospodarki narodowej”. W istocie chodziło o siłowe zdławienie niezależnego ruchu społecznego, który powstał w sierpniu 1980 r., a następnie pod postacią Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przyciągał coraz szersze kręgi społeczeństwa oczekujące zmian w sposobie sprawowania władzy oraz w stosunku rządzących do obywateli.
-
W poniedziałek, 12 grudnia, wizytę u marszałek Sejmu Elżbiety Witek złożył przewodniczący estońskiego Riigikogu Jüri Ratas. Rozmowy były poświęcone polsko-estońskiej współpracy parlamentarnej, w tym na szczeblu szefów Izb i grup przyjaźni, kooperacji w formacie obejmującym Polskę i państwa bałtyckie, a także solidarności z Ukrainą. Wybrzmiał również apel o środki z UE dla krajów, które pomagają ukraińskim uchodźcom. Udział w spotkaniu wzięła Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu.
-
- Mimo pandemii, mimo wojny na Ukrainie, czyli trudnej sytuacji gospodarczej nie tylko dla Polski i Europy, ale i całego świata, Polska jest w dalszym ciągu dobrym miejscem do inwestowania, Dolny Śląsk jest dobrym miejscem do inwestowania i wreszcie Jawor i powiat jaworski jest dobrym miejscem do inwestowania – mówiła Elżbieta Witek po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami koncernu Mercedes-Benz AG w Kancelarii Premiera. W poniedziałek, 12 grudnia, ogłoszono, że koncern zainwestuje 1,3 mld euro w fabrykę produkującą elektryczne samochody dostawcze w Jaworze.
-
O zmieniającej się równowadze politycznej UE w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę, bezpieczeństwie energetycznym, a także rozszerzeniu Unii rozmawiali politycy z Polski, Niemiec i Ukrainy podczas sobotniego (10 grudnia) spotkania w Warszawie. Dyskusję otworzyły wystąpienia marszałek Sejmu Elżbiety Witek i wiceprzewodniczącej niemieckiego Bundestagu Aydan Özoğuz.
-
Kontynuacja wielowymiarowego wsparcia dla Ukrainy dotkniętej rosyjską agresją – to główny temat rozmów marszałek Sejmu Elżbiety Witek i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefańczuka podczas jego wizyty w polskim Parlamencie w czwartek, 8 grudnia. Spotkanie było również okazją do wręczenia wicemarszałkowi Sejmu Ryszardowi Terleckiemu ukraińskiego Orderu za Zasługi II stopnia. Udział w konsultacjach wzięła też Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu.
-
Niemal 3,2 km odcinek drogi nr 2796 Sady Dolne – Sady Górne (pow. jaworski), wraz ze zjazdami publicznymi i indywidualnymi, nowymi zatokami autobusowymi, chodnikami oraz barierami ochronnymi został oddany do użytku.
-
Po 22 latach przerwy do Chocianowa w woj. dolnośląskim wróciły pociągi pasażerskie. We wtorek, 6 grudnia inauguracyjnym przejeździe zrewitalizowaną linią kolejową uczestniczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
-
„Chociaż przez ponad 60 lat w Polsce nie wolno było mówić o dziedzictwie kresowym, to jednak czas pokazał, że pamięć o Kresach przetrwała i że wiele osób nosi ją nie tylko w umysłach, ale też w sercach” - napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w korespondencji skierowanej do uczestników gali wręczenia ustanowionej przez Instytut Pamięci Narodowej Nagrody „Semper Fidelis” dla zasłużonych w upamiętnianiu dziedzictwa Kresów Wschodnich. Na uroczystości, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie, wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych. Sejm reprezentował zastępca szefa Kancelarii Christian Młynarek, który odczytał list od Marszałek Sejmu.
-
Posłowie złożyli hołd ofiarom tragedii z lat 1932 - 1933, ocalonym, a także ich rodzinom.
-
W czwartek, 1 grudnia, podczas drugiego dnia 67. posiedzenia, Sejm podjął uchwałę ws. uczczenia 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego.
-
1 grudnia 1942 r. w Łodzi utworzony został niemiecki obóz koncentracyjny dla polskich dzieci. Przez fatalne warunki i okrucieństwo strażników szybko zyskał złą sławę, nazywany był „małym Oświęcimiem”. W czwartek, w 80. rocznicę jego założenia, w Sejmie uroczyście otwarty został wernisaż „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do zgromadzonych list, który odczytała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. W wydarzeniu wzięli udział również wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.
listopad
-
W związku z obchodzonym Dniem Podchorążego oraz świętem Wojskowej Akademii Technicznej, we wtorek 29 listopada w Klubie WAT odbyły się uroczystości upamiętniające postawę żołnierzy w noc listopadową 1830 r., kiedy to podchorążowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego poderwali naród do walki o niepodległość.
-
W poniedziałek, 28 listopada, w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP, odbyło się uroczyste posiedzenie Izby. W uroczystości rocznicowej uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wicemarszałkami. Obecni byli także byli prezydenci i premierzy, parlamentarzyści oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.