grudzień
-
Sejmowy rok 2019 obfitował w ważne wydarzenia polityczne, dyplomatyczne i historyczne. Dorobek minionych 12 miesięcy to nie tylko szereg ustaw mających wpływ na życie Polaków, ale także spotkania międzynarodowe na szczeblu regionalnym i europejskim oraz ważne rocznice
-
W 2019 r. parlamentarzyści - w myśl art. 33a Regulaminu Sejmu - ustanowili w drodze okolicznościowych uchwał patronaty na rok 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.
-
Życzenia świąteczne od Marszałek Sejmu
-
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wzięła w sobotę 21 grudnia udział w uroczystości oddania do ruchu obwodnicy Bolkowa (woj. dolnośląskie). W wydarzeniu uczestniczyli także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wojewoda Jarosław Obremski.
-
W piątek 20 grudnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła akty powołania zastępcom przewodniczącego oraz członkom Trybunału Stanu wybranym przez Sejm IX kadencji. W uroczystości wzięli udział także m.in. pierwszy prezes Sądu Najwyższego, przewodnicząca Trybunału Stanu Małgorzata Gersdorf, przedstawiciele Prezydiów obu Izb Parlamentu wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty i wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.
-
W 80. rocznicę pierwszych wysiedleń Polaków przez Niemców, Sejm upamiętnił to tragiczne wydarzenie poprzez przyjęcie przez aklamację uchwały, w której oddał hołd wszystkim ofiarom polityki przesiedleń realizowanej przez III Rzesze.
-
Sejm w specjalnej uchwale wyraził uznanie dla Olgi Tokarczuk, laureatki literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Posłowie przypomnieli, że to piąte takie wyróżnienie dla polskiego twórcy. Noblistka dołączyła tym samym do Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.
-
Relacja z drugiego dnia 2. posiedzenia Sejmu - 19 grudnia 2019 r.
-
Relacja z drugiego dnia 2. posiedzenia Sejmu - 19 grudnia 2019 r.
-
W czwartek 19 grudnia w hallu głównym Sejmu odbyło się tradycyjne, przedświąteczne spotkanie opłatkowe parlamentarzystów. W wydarzeniu wzięli udział: przedstawiciele Prezydiów obu Izb, z Marszałkami Sejmu i Senatu na czele, kardynał Kazimierz Nycz, kierownictwo Kancelarii Sejmu i Senatu oraz liczni goście.
-
W czwartek 19 grudnia w hallu głównym Sejmu odbyło się tradycyjne, przedświąteczne spotkanie opłatkowe parlamentarzystów. W wydarzeniu wzięli udział: przedstawiciele Prezydiów obu Izb, z Marszałkami Sejmu i Senatu na czele, kardynał Kazimierz Nycz, kierownictwo Kancelarii Sejmu i Senatu oraz liczni goście.
-
- Nawet nie zdajesz sobie sprawy ilu ludziom uratowałeś życie. Dzięki Tobie Twoi najbliżsi i cała kamienica przeżyła. Jesteś naprawdę prawdziwym bohaterem. Jestem z Ciebie ogromnie dumna – mówiła marszałek Sejm Elżbieta Witek do dziewięcioletniego Norberta z Jawora, który uratował życie swojej rodzinie. Spotkanie z małym bohaterem odbyło się we środę 18 grudnia w Szkole Podstawowej nr 5 w Jaworze na Dolnym Śląsku. Tylko dzięki błyskawicznej reakcji chłopca ratownicy uratowali osoby zatrute tlenkiem węgla i ewakuowali mieszkańców kamienicy przy ul. ul. Bohaterów Getta.
-
We wtorek 17 grudnia w Sejmie odbyło się spotkanie opłatkowe marszałek Sejmu Elżbiety Witek z pracownikami Kancelarii.
-
We wtorek 17 grudnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek przyjęła od harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju. W spotkaniu uczestniczyli też szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska z zastępcą Dariuszem Salamończykiem. Płomień z Groty Narodzenia Chrystusa dotarł do Polski już po raz 29., a hasło tegorocznej edycji wydarzenia to „Światło, które daje moc”.
-
W poniedziałek 16 grudnia w Metropolitalnym Seminarium Duchownym we Wrocławiu odbyło się spotkanie opłatkowe marszałek Sejmu Elżbiety Witek z dolnośląskimi strażakami, w którym uczestniczyli także przedstawiciele innych służb m.in. policji, GOPR, WOPR, górniczych służb ratowniczych i pogotowia ratunkowego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski i metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
-
W sobotę 14 grudnia w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Kobiet Więźniarek Politycznych 1944 - 1989
-
W sobotę 14 grudnia w Warszawie odbył się zjazd działaczy opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych
-
13 grudnia 2019 r. o godz. 19:30 w dniu 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w oknie gabinetu marszałek Sejmu Elżbiety Witek zapłonęła symboliczna świeca. Z kolei na ścianie jednego z budynków kompleksu sejmowego została wyświetlona iluminacja pamięci ofiar tego dramatycznego okresu w historii Polski. Parlament włączył się w ten sposób w akcję „Zapal Światło Wolności”.
-
W piątek 13 grudnia wizytę marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożył ambasador Republiki Estońskiej w Polsce Martin Roger
-
W piątek 13 grudnia, w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z wicemarszałkiem Ryszardem Terleckim oraz grupą parlamentarzystów złożyła wieniec na grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W tym roku obchodzona jest 35. rocznica tragicznej śmierci kapłana.
-
„Mały ZUS Plus” oraz rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 - to jedne z najistotniejszych projektów ustaw procedowanych w trakcie pierwszego dnia 2. posiedzenia Sejmu, które odbyło się we czwartek 12 grudnia. Drugi i trzeci dzień obrad zaplanowany jest na 19 i 20 grudnia.
-
„Mały ZUS Plus” oraz rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 - to jedne z najistotniejszych projektów ustaw procedowanych w trakcie pierwszego dnia 2. posiedzenia Sejmu, które odbyło się we czwartek 12 grudnia. Drugi i trzeci dzień obrad zaplanowany jest na 19 i 20 grudnia.
-
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL wprowadziły na terenie całego kraju stan wojenny
-
W środę 11 grudnia wizytę u marszałek Sejmu Elżbiety Witek złożyli Ambasadorowie Republiki Czeskiej Ivan Jestřáb, nowo mianowany Ambasador Republiki Francuskiej Frédéric Billet oraz nowo mianowany Ambasador Państwa Izrael w RP Alexander Ben Zvi.
-
Grupa uczniów szkół podstawowych z gminy Udanin we wtorek 10 grudnia odwiedziła Sejm
-
Szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska w pierwszą rocznicę śmierci Jolanty Szczypińskiej odsłoniła w niedzielę 8 grudnia w Słupsku tablicę poświęconą zmarłej parlamentarzystce. Tablicę umieszczono na ścianie budynku, w którym od 2004 r. Jolanta Szczypińska miała swoje biuro poselskie. Wieczorem przy tablicy i na grobie posłanki wieniec złożyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Uroczystości rozpoczęła msza święta w słupskim kościele p.w. NMP Królowej Różańca Świętego. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy w auli Akademii Pomorskiej w Słupsku wyświetlono film, będący wspomnieniem o posłance Szczypińskiej.
-
W piątek 6 grudnia w Dniu św. Mikołaja marszałek Sejmu Elżbieta Witek gościła wyjątkową grupę dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaworze wraz z ich opiekunami.
-
Z okazji 152. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego 5 grudnia 2019 r. w Warszawie odbyły się uroczystości rocznicowe. Zainaugurowała je ceremonia przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. W imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek wieniec złożył poseł Piotr Babinetz.
-
W czwartek 5 grudnia prezydent Andrzej Duda dokonał zmiany w składzie rządu, powołując na stanowisko ministra sportu Danutę Dmowską-Andrzejuk. W uroczystości wzięli udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki z Radą Ministrów.
-
We wtorek 3 grudnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek wzięła udział w gali podsumowującej obchody 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. W uroczystości w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich wzięli również udział m. in. minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński oraz komendant główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk.