piątek, 13 grudnia 2019 20:00
13 grudnia 2019 r. o godz. 19:30 w dniu 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w oknie gabinetu marszałek Sejmu Elżbiety Witek zapłonęła symboliczna świeca. Z kolei na ścianie jednego z budynków kompleksu sejmowego została wyświetlona iluminacja pamięci ofiar tego dramatycznego okresu w historii Polski. Parlament włączył się w ten sposób w akcję „Zapal Światło Wolności”.
Akcja społeczno-edukacyjna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” zainicjowana została przez Instytut Pamięci Narodowej. Nawiązuje do gestu solidarności wobec Polski, do którego wezwali w Wigilię Bożego Narodzenia 38 lat temu prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. W oknach Białego Domu, Pałacu Apostolskiego w Watykanie, a także w oknach milionów domów całego wolnego świata zapłonęły wówczas świece symbolizujące solidarność z narodem polskim. „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się ugasić” - powiedział w grudniu 1981 r. prezydent Reagan, apelując do swoich rodaków o solidarność z Polską.
Wzorem lat ubiegłych Sejm oddaje symboliczny hołd ofiarom stanu wojennego, zamordowanym przez władzę komunistyczną, internowanym, skazanym.
Fotogaleria: Instagram, Flickr
Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.