wtorek, 13 grudnia 2022 20:30
W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Elżbieta Witek oddała hołd jego ofiarom. Przed tablicą „Zginęli za wolną Polskę 1981 – 1989” na terenie dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej Marszałek Sejmu złożyła kwiaty. W oknie gabinetu zapłonęło Światło Wolności – symboliczna świeca upamiętniająca ofiary wydarzeń sprzed czterech dekad.
Płonące w oknach wielu domów, szkół, urzędów i innych instytucji świece nawiązują do gestu solidarności z narodem polskim, zainicjowanego przez św. Jana Pawła II i prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. Gdy 13 grudnia 1981 r. komunistyczny reżim pod wodzą Wojciecha Jaruzelskiego brutalnie zdławił ruch społeczny narodzony pod sztandarem związku zawodowego „Solidarność”, ci wybitni przywódcy wolnego świata zapalili w swoich oknach świece. „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić” – mówił Prezydent USA w orędziu bożonarodzeniowym, apelując do swoich rodaków o solidarność z Polską i Polakami.
Akcję społeczno-edukacyjną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” zainicjował Instytut Pamięci Narodowej. Co roku 13 grudnia uczestniczy w niej także Sejm.
Areszt śledczy przy ul. Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie był miejscem, w którym komunistyczne władze więziły, a w latach stalinowskiego terroru mordowały przeciwników politycznych. Przetrzymywano tam również osoby zatrzymane w stanie wojennym. Obecnie działa tam Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.