W czwartek, 2 lutego odbyła się doroczna pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę, w której wzięła udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki. Obecni byli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy. Sejm reprezentowała również Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu. W częstochowskich uroczystościach wziął również udział ks. Piotr Burgoński, kapelan Sejmu, duszpasterz parlamentarzystów.
Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia przez Marszałek Sejmu kwiatów przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Następnie rozpoczęła się msza w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, której przewodniczył ks. abp Wacław Depo.
– Dziękuję, że zawsze z życzliwością nas tu, na Jasnej Górze, przyjmujecie, modlicie się za nas i za naszą Ojczyznę. W jakiś mistyczny sposób jesteśmy, my Polacy, pokoleniowo związani z Jasną Górą. Przychodzimy tu zawsze gdy mamy prośby, gdy nie możemy sobie z czymś poradzić, ale przychodzimy tu także by dziękować za łaski i prosić o opiekę po to, byśmy jako parlamentarzyści mogli działać dla dobra obywateli – zaznaczyła marszałek Witek, kierując słowa podziękowań w stronę arcybiskupa i oo. Paulinów w imieniu uczestników tegorocznej pielgrzymki. – To wyjątkowe miejsce i wyjątkowa pielgrzymka. Rok temu byliśmy tu przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie. Jestem przekonana, że tamta pielgrzymka dała nam tyle siły, tyle łaski, że zadziwiliśmy jako naród cały świat – dodała Elżbieta Witek.
– Kiedy dziś, po raz 34., jako przedstawiciele struktur życia narodu, Sejmu i Senatu, rządu, pielgrzymujecie, jesteśmy świadomi polityka jest trudnym sposobem wykonywania chrześcijańskiego obowiązku służby drugim – mówił do zgromadzonych abp Depo. – Na jakim etapie dziejów znajduje się dziś dramatyczna wędrówka narodów, zwłaszcza z ogarniętej wojną Ukrainy, która wyzwoliła w Polsce zawstydzające w świecie wymiar solidarności ludzkiej, zbudowanej na ewangelii – podkreślił. – Zbyt szybko świat, który przecież współtworzymy, nie chce słyszeć słów Jana Pawła II, który uczył: „Wszelka antropologia, a więc nauka o godności człowieka, bez odniesienia do Boga, jest niszczącym kłamstwem. Wówczas każdy człowiek jest dla siebie prawem i normą, co prowadzi do samopogardy, agresji i samounicestwienia” – przypomniał Wacław Depo.
W ramach uroczystości Marszałek Sejmu złożyła również kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II.
W kalendarzu liturgicznym 2 lutego obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego.