W 25 miejscach we wschodniej Polsce odbyła się akcja „Warta pamięci”. Jej uczestnicy oddali hołd ofiarom napaści Związku Sowieckiego na Polskę. W uroczystości w Wytycznem w woj. lubelskim udział wzięła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Jak przypomniała marszałek Witek w wystąpieniu przed pomnikiem bitwy pod Wytycznem, napaść Związku Sowieckiego była wypełnieniem ustaleń zawartego w sierpniu 1939 r. paktu Ribbentrop-Mołotow. – Ale był jeszcze jeden powód tego uderzenia. To była zemsta za Bitwę Warszawską 1920 roku. Stalin nie mógł o tym zapomnieć. Zemsta na Polakach tkwiła głęboko w jego umyśle i w jego sercu – powiedziała Marszałek Sejmu.
- My, Polacy, mamy w sobie pierwiastek niepokorności. Nie godzimy się, kiedy ktoś próbuje odebrać nam wolność. Przecież przez 123 lata nie było nas na mapie Europy. Ale był naród Polski. I dopóki naród polski był, to w naszych sercach Polska żyła i ciągle wierzyliśmy, że uda się prędzej czy później tę wolność odzyskać – mówiła marszałek Witek. Jak podkreśliła, w 1939 r. do walki z dwoma najeźdźcami ruszyło pokolenie, które zaznało wolności odzyskanej w 1918 r. – To pokolenie z determinacją, z pełną świadomością, z olbrzymią żarliwością, wielkim patriotyzmem i oddaniem Ojczyźnie zdecydowało, że będzie walczyć – zaznaczyła.
Jak dodała Elżbieta Witek, akcja „Warta pamięci” ma na celu pielęgnowanie pamięci o poległych w walce z sowieckim najeźdźcą. – Postanowiliśmy zorganizować akcję w całej Polsce i poszukać miejsc na wschodzie, gdzie ginęli polscy żołnierze, właśnie tu walcząc z potężną armią sowiecką i broniąc miejscową ludność. W Wytycznem żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza walczyli z dużo silniejszym wrogiem. Dla miejscowej ludności to był sygnał, ze jest ktoś, kto próbuje walczyć o ich godność, o ich przyszłość, a przede wszystkim o wolność Ojczyzny – zaakcentowała Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu wspomniała także o losach polskich elit wziętych do niewoli w Starobielsku, Ostaszkowie, Kozielsku, Miednoje i wielu innych miejscach. Jak dodała, celem Sowietów było zgładzenie polskiej inteligencji, tak aby naród polski nie mógł się już odrodzić.
Elżbieta Witek podziękowała lokalnym władzom i mieszkańcom Wytyczna za pielęgnowanie pamięci o bohaterach walk sprzed 84 lat. Wyraziła także wdzięczność strzelcom ze Związku „Strzelec” za udział w akcji.
Akcję „Warta pamięci” zorganizował Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Fundacją Rekonstruktorzy.pl. Komitet honorowy wydarzenia stworzyli marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.