Powstaniec warszawski, w czasach PRL - opozycjonista i obrońca w procesach politycznych, a w wolnej Polsce - Prezes Rady Ministrów. W Warszawie odsłonięto pomnik Jana Olszewskiego, który został usytuowany przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Al. Ujazdowskich.
W uroczystości uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, marszałek senior Antoni Macierewicz oraz reprezentująca marszałek Sejmu Elżbietę Witek szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Obecni byli parlamentarzyści, członkowie gabinetu Jana Olszewskiego z lat 1991 – 1992, a także przedstawiciele rodziny byłego Prezesa Rady Ministrów.
– Jan Olszewski zawsze dążył do tego, aby Polska była prawdziwie silna, prawdziwie niepodległa. Był przekonany, że tylko pełna niepodległość da nam odpowiedni fundament do rozwoju społecznego, gospodarczego, narodowego. To właśnie jemu zawdzięczamy, że po wytyczeniu właściwego szlaku, Polska wstąpiła do NATO, a kilka kolejnych lat później do Unii Europejskiej – mówił podczas uroczystości premier Morawiecki. – Dziś, w dobie walki za naszą wschodnią granicą, widzimy wyraźnie jak idee, czyny, którymi żył i dla których pracował Jan Olszewski, są dla nas ważne. Są fundamentem niepodległej Rzeczypospolitej. Czujemy się spadkobiercami idei premiera Jana Olszewskiego. Jesteśmy mu wdzięczni z cały trud, wysiłek, wierność Rzeczypospolitej. To nie dla niego potrzebny jest ten pomnik, ten pomnik jest potrzebny dla nas, abyśmy pamiętali o ideach, którymi żył Jan Olszewski, o tym jak ważne jest, abyśmy zawsze stali po stronie dobra, po stronie prawdy, po stronie suwerennej Rzeczypospolitej – podkreślił Mateusz Morawiecki.
Następnie głos zabrał marszałek senior Antoni Macierewicz. – Odsłaniamy ten pomnik nie tylko dlatego, że zbliża się 31. rocznica powołania pierwszego rządu niepodległej Rzeczypospolitej po okupacji sowieckiej. Odsłaniamy go także ze względu na podstawową ideę, przywołaną samą postacią Jana Olszewskiego, ale także napisem, który na tym pomnikiem widnieje: „czyja będzie Polska?”. To najważniejsze pytanie, które stoi przed nami także dziś – zaznaczył. – Przez całe życie miał pełną świadomość, że aby Polska była państwem Polaków, państwem narodu, który walczył i poświęcił olbrzymią część życia naszych obywateli, rząd musi zablokować rozgrabianie majątku narodowego, doprowadzić do wyeliminowania aparatu komunistycznego, do włączenia Polski do NATO – dodał Antoni Macierewicz.
Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W latach 60. bronił w procesach politycznych działaczy opozycyjnych. W 1975 r. był sygnatariuszem „Listu 59” - protestu przeciw wpisaniu do konstytucji PRL przewodniej roli PZPR i sojuszu z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. W 1980 r. zaangażował się w organizowanie niezależnych związków zawodowych, doradzał „Solidarności”. Uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB. Funkcję szefa rządu objął pod koniec 1991 r.
Gabinet Jana Olszewskiego upadł w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. po ujawnieniu archiwaliów SB przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji. W latach 2006 - 2010 pełnił funkcję doradcy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.
Zmarł 7 lutego 2019 r. po długiej chorobie.