poniedziałek, 25 września 2023 14:50
Podczas gali w Belwederze poznaliśmy laureatów XI edycji konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza na pracę naukową poświęconą tematyce harcerskiej. W liście skierowanym do uczestników i organizatorów zmagań marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że tradycje harcerskie są głęboko zakorzenione w historii Polski i stanowią nieodłączną część naszej kultury narodowej. „Jestem pełna podziwu dla działań Związku Harcerstwa Polskiego i zaangażowania, jakie organizacja wykazuje w kształtowaniu młodzieży, ucząc ją patriotyzmu, służby innym, odpowiedzialności i samodyscypliny. W dziejach naszego narodu harcerki i harcerze zapisali wiele bohaterskich kart, niejednokrotnie dając dowody swojego oddania Bogu i Ojczyźnie” – napisała Marszałek Sejmu.
Elżbieta Witek przekazała listownie również słowa uznania inicjatorom przedsięwzięcia oraz zwycięzcom konkursu. „Wierzę, że polskie harcerstwo ma przed sobą jasną przyszłość i nadal będzie miało wpływ na formowanie charakterów i kształtowanie wartości wśród młodego pokolenia" – dodała.
Zwycięzcą nagrody I stopnia w kategorii artykuł został Dorian Adamik za tekst „Narodziny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej we wspomnieniach instruktorów Hufca ZHP Konstantynów Łódzki im. Janusza Korczaka (1989-1990). W kategorii praca magisterska zwyciężył Piotr Piskorski z pracą „Media społecznościowe w działaniach promocyjnych organizacji harcerskich i skautowych – analiza porównawcza”. W kategorii praca doktorska nagroda I stopnia przypadła ex aequo Justynie Legutko za pracę „Myśl pedagogiczna Tadeusza Strumiłły (1884-1958). Zarys Koncepcji Wychowania i działalności społeczno-organizacyjnej” oraz Oskarowi Amiri za pracę „Klasyczne wzorce urbanistyczne w „miastach tymczasowych” na przykładzie skautowych zlotów Jamboree”. W kategorii książka nagrodę I stopnia odebrała Ewa Palamer-Kabacińska za publikację „Pedagogika przygody a harcerstwo. Studium teoretyczne”.
Gratulacje uczestnikom i laureatom najlepszych prac złożył zastępca szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek.
Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.