wtorek, 29 listopada 2022 13:30
W związku z obchodzonym Dniem Podchorążego oraz świętem Wojskowej Akademii Technicznej, we wtorek 29 listopada w Klubie WAT odbyły się uroczystości upamiętniające postawę żołnierzy w noc listopadową 1830 r., kiedy to podchorążowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego poderwali naród do walki o niepodległość. Udział w wydarzeniu, w imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek, wziął zastępca szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek.
„Dzień Podchorążego, będący jednocześnie świętem uczelni, nawiązuje do dumnej karty naszej historii, do Nocy Listopadowej. Obchodzony uroczyście przez wspólnotę Wojskowej Akademii Technicznej jest wyrazem przywiązania do najcenniejszych patriotycznych wartości” – napisała Marszałek Sejmu w liście skierowanym do społeczności uczelni oraz zgromadzonych gości. „Wojskowa Akademia Techniczna to uczelnia o wspaniałym dorobku, która dokłada wszelkich starań, by być godnym spadkobiercą najlepszych tradycji polskiego oręża oraz szkolnictwa wojskowego. Cieszy mnie to ogromnie, ponieważ wykształcenie i umiejętność jej absolwentów w ogromnej mierze przekładają się na pomyślny rozwój polskiej nauki, techniki i gospodarki, a przede wszystkim przyczyniają się do wzrostu naszej obronności. Dzięki znakomitej kadrze naukowo-dydaktycznej mury tej uczelni opuszczają dobrze wykwalifikowani i skuteczni w działaniu specjaliści, wyposażeni nie tylko w solidna wiedzę, lecz także głęboko wpojone zasady moralne” – dodała marszałek Witek.
29 listopada 1830 r. podchorążowie Szkoły Piechoty w Warszawie atakiem na Belweder – ówczesną siedzibę rosyjskiego Księcia Konstantego – rozpoczęli Powstanie Listopadowe. Ważnym momentem było zdobycie Arsenału. Już następnego dnia - 30 listopada - Warszawa była wolna. Walki skierowane przeciwko Imperium Rosyjskiemu objęły swoim zasięgiem całe Królestwo Polskie, Litwę, Żmudź i Wołyń. Powstanie Listopadowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX w.
Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.