Podczas 81. posiedzenia (16, 17 i 30 sierpnia) Sejm m.in. podjął uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego 15 października, zdecydował o obniżce cen prądu dla gospodarstw domowych i odbiorców uprawnionych, powołał członków Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 oraz podjął uchwałę w sprawie obcej ingerencji w proces wyborczy w Polsce. Izba chwilą ciszy uczcił pamięć zmarłych parlamentarzystów: Romualdy Matusiak – poseł na Sejm PRL IX i X kadencji, Zbigniewa Pawłowicza – posła na Sejm VIII kadencji i senatora VII kadencji oraz Stanisława Papieża – posła na Sejm IV i V kadencji.
Uchwalone ustawy
Ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przewiduje m.in. powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), do której trafią wytwórcze aktywa węglowe państwowych spółek energetycznych. Skarb Państwa będzie mógł udzielać NABE gwarancji za wybrane zobowiązania finansowe: kredyt odnawialny na finansowanie bieżącej działalności, w tym zakupu uprawnień do emisji CO2 z odnawialnym limitem, długoterminowe pożyczki od grup energetycznych oraz na zabezpieczenia terminowych transakcji zakupu określonych instrumentów finansowych. Podczas prac legislacyjnych Sejm wprowadził do ustawy poprawki, wśród których znalazły się m.in. przepisy przewidujące obniżkę o 5 proc. cen energii elektrycznej w 2023 r. dla gospodarstw domowych i odbiorców uprawnionych, korzystających z zamrożonych cen w ramach limitów zużycia. Obniżona cena obejmie okres od początku 2023 r. Posłowie poparli też poprawki rozszerzające katalog inwestycji zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. o domy powyżej 70 m kw., pod warunkiem że m.in. ich obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.
Ustawa o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, której projekt powstał w ramach inicjatywy „Chrońmy dzieci”, ma na celu wzmocnienie pozycji i głosu rodziców oraz ich przedstawicieli w szkołach i placówkach oświatowych w zakresie skutecznego sprzeciwiania się niepożądanym treściom kierowanym w szkołach do ich dzieci przez stowarzyszenia lub inne organizacje. Warunkiem prowadzenia przez te podmioty działań na terenie szkoły lub innej placówki oświatowej będzie wyrażenie przez radę rodziców i radę szkoły pozytywnej opinii. Udział w zajęciach organizowanych przez stowarzyszenia lub inne organizacje wymagać będzie pisemnej zgody rodziców lub pełnoletniego ucznia.
Celem ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w UE jest wzmocnienie zobowiązania władz publicznych do dbałości o lasy będące własnością Skarbu Państwa.
Referendum ogólnokrajowe
Sejm po rozpatrzeniu wniosku Rady Ministrów podjął uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, wyznaczając jego datę na 15 października 2023 r. Zgodnie z uchwałą pytania w referendum mają mieć następujące brzmienie: 1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki? 2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn? 3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi? 4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Pozostałe uchwały Sejmu
Sejm w drodze uchwał przyjął Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2022 r. oraz Informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2022 r.
Izba powołała także członków Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. W skład Komisji wejdą: Józef Brynkus, Sławomir Cenckiewicz, Łukasz Cięgotura, Andrzej Kowalski, Arkadiusz Puławski, Marek Szymaniak, Michał Wojnowski, Andrzej Zybertowicz i Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Sejm podjął ponadto uchwałę w sprawie obcej ingerencji w proces wyborczy w Polsce oraz zdecydował o zmianach w składach osobowych komisji sejmowych. Izba nie wyraziła zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Jarosława Kaczyńskiego.
Stanowiska Senatu
Sejm odrzucił uchwały Senatu o odrzuceniu ustaw: o zmianie ustawy o referendum ogólnokrajowym; o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym; o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek; o Centralnej Informacji Emerytalnej; o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw; o inwestycjach w zakresie budowy strzelnic realizowanych przez uczelnie; o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami; o rewitalizacji rzeki Odry; o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw; o zmianie ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej; o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw; o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw oraz o zmianie ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz ustawy o Komitecie do Spraw Europejskich.
Izba przyjęła wszystkie poprawki do ustaw: o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku; o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw; o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw.
Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustaw: o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw; o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw; o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw. Jedna z nich przewiduje, że składkę solidarnościową od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu w 2022 r., zapłacą tylko spółki zatrudniające ponad 3 tys. pracowników.
Jedna z poprawek do ustawy o niektórych zawodach medycznych wyłącza z zakresu obowiązywania ustawy zasady wykonywania zawodu technika dentystycznego.
Sejm przyjął ponadto część poprawek Senatu do ustaw: o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw; o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw; o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw; o szczególnej opiece geriatrycznej; o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego oraz o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw oraz jedną z poprawek do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.
Informacja bieżąca i pytania w sprawach bieżących
O przedstawienie informacji bieżącej „w sprawie propagandowych działań rządu PiS realizowanych w funduszy budżetu państwa” wystąpił Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Pytania w sprawach bieżących dotyczyły m.in. programu „Moja Woda”, incydentu związanego z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce oraz stanu uzbrojenia w kontekście obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, organizacji wyborów za granicą, upadłości Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim, skutecznych działań rządu w celu likwidacji bezrobocia w Polsce oraz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.