Święto Wojska Polskiego. Rocznica Bitwy Warszawskiej

poniedziałek, 14 sierpnia 2023 16:00
Zdjęcie nr 1, fot.

15 sierpnia 1920 r. rozstrzygnęły się losy Polski i Europy. 103 lata temu Wojsko Polskie rozpoczęło kontrofensywę, której efektem było odepchnięcie wojsk sowieckich nacierających na Warszawę. Inwazja bolszewików była śmiertelnym zagrożeniem dla nowo powstałego po 123 latach zaborów państwa polskiego. Od kwietnia 1920 r. siły polskie były w stałym odwrocie, a Armia Czerwona zajmowała kolejne fragmenty terytorium Rzeczypospolitej. 13 sierpnia rozpoczęła się kluczowa dla dalszych losów wojny batalia, która do historii przeszła jako Bitwa Warszawska. Tego dnia Sowieci wyparli polskie wojska z Radzymina, jednak stoczona w kolejnych dniach bitwa pod Ossowem przyniosła zwycięstwo Polsce. 15 sierpnia Radzymin został wyzwolony, a dowodzona przez Józefa Piłsudskiego polska kontrofensywa, która ruszyła znad rzeki Wieprz, dotarła na tyły wojsk atakujących Warszawę, przełamując sowiecką obronę. Wojsko Polskie przeszło do kontrataku, spychając Sowietów za Niemen.

O zwycięstwie zadecydowały nie tylko talenty dowódców wojskowych. Zasadnicze znaczenie miała bohaterska postawa polskiego społeczeństwa, które masowo stanęło w obronie dopiero wywalczonej niepodległości, wstępując w szeregi Wojska Polskiego, w tym do armii ochotniczej dowodzonej przez gen. Józefa Hallera. W obliczu zagrożenia zjednoczyli się politycy reprezentujący wszystkie siły polityczne, tworząc powołaną przez Sejm Ustawodawczy Radę Obrony Państwa oraz Rząd Obrony Narodowej pod przewodnictwem premiera Wincentego Witosa.

Na pamiątkę wysiłku zbrojnego obrońców Warszawy wolna Polska 15 sierpnia obchodzi święto swojej armii. W II Rzeczypospolitej chwałę oręża polskiego czczono w Dniu Żołnierza. Zakazane po II wojnie światowej przez komunistów święto powróciło w 1992 r. jako Święto Wojska Polskiego.