Interpelacja nr 41667

do ministra infrastruktury

w sprawie ustawy Prawo o ruchu drogowym

Zgłaszający: Teresa Hałas

Data wpływu: 09-06-2023

Szanowna Pani Marszałek,

działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora z dnia 9 maja 1996 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 1339) oraz art. 191 i 192 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. ( t.j. M.P. z 2022 r. poz. 990), składam na Pani ręce interpelację poselską do ministra infrastruktury w przedmiocie udzielenia odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy Ministerstwo Infrastruktury prowadzi prace bądź rozważa prowadzenie prac zmierzających do znowelizowania przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 988) poprzez wprowadzenie całkowitego oraz bezwzględnego zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia na/lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia na/lub przechodzenia przez przejście dla pieszych?

Należy wskazać, że dotychczasowe regulacje obowiązujące w powyższym zakresie wydają się nieprzejrzyste i niewystarczające w kontekście potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Istotne jest, że treść aktualnie obowiązującego art. 14 ust. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym, wprowadzającego co do zasady zakaz korzystania z ww. urządzeń przez pieszych w trakcie przechodzenia przez jezdnię oraz inne miejsca wskazane w treści przedmiotowego przepisu, statuuje obowiązki pieszego w powyższym zakresie jedynie w sytuacji, gdy mogłoby to prowadzić do „ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Redakcja powyższego przepisu powoduje bardzo poważne problemy interpretacyjne w konkretnych sytuacjach drogowych i stanach faktycznych oraz powoduje powszechne nieprzestrzeganie przedmiotowego obowiązku przez pieszych, którzy bardzo często pozostają poszkodowanymi na skutek zdarzeń drogowych.

W moim przekonaniu wprowadzenie całkowitego zakazu posługiwania się ww. urządzeniami przez pieszych w sytuacjach objętych dyspozycją art. 14 ust. 8 ww. aktu normatywnego w sposób znaczący poprawi bezpieczeństwo na drogach publicznych oraz będzie pozostawało spójne z pozostałymi regulacjami Prawa o ruchu drogowym, w tym w szczególności zasadą szczególnej ostrożności obowiązującej pieszego w trakcie przechodzenia przez jezdnię, drogę rowerową lub torowisko.

Z poważaniem

Teresa Hałas