Interpelacja nr 38826
do ministra zdrowia
w sprawie zmniejszenia zagrożeń zdrowotnych Polaków przez wprowadzenie zakazu stosowania aromatów smakowych i mentolowych w nowatorskich wyrobach tytoniowych oraz w e-papierosach
Zgłaszający: Zbigniew Girzyński
Data wpływu: 03-02-2023
Szanowny Panie Ministrze,
3 listopada 2022 r. Komisja Europejska opublikowała akt delegowany zmieniający dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE w nawiązaniu do zniesienia niektórych zwolnień w przypadku podgrzewanych wyrobów tytoniowych.
Nowe przepisy wprowadzają zakaz stosowania aromatów charakterystycznych, w tym smakowych i mentolowych, w nowatorskich wyrobach tytoniowych (tzw. tytoniu podgrzewanym). Wprowadzenie zakazu podyktowane jest stwierdzeniem przez Komisję tzw. istotnej zmiany okoliczności dotyczącej podgrzewanych wyrobów tytoniowych, która polega na wzroście wolumenu sprzedaży o co najmniej 10% w pięciu państwach członkowskich. Według Komisji Europejskiej wzrost ten w ostatnich latach na poziomie UE wyniósł aż 2009%. W tym zestawieniu Polska jest jednym z krajów o największym wzroście sprzedaży nowatorskich wyrobów tytoniowych.
Regulacje unijne wskazują, iż państwa członkowskie przyjmują i publikują, najpóźniej do dnia 23 lipca 2023 r., przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy, a od 23 października 2023 r. stosują nowe przepisy.
W związku z tym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje transpozycję przepisów zakazujących stosowanie aromatów charakterystycznych w nowatorskich wyrobach tytoniowych zgodnie z terminami wskazanymi przez Komisję Europejską?
2. Jeżeli tak, to jaki będzie harmonogram prac nad transpozycją przepisów?
3. Kiedy Ministerstwo Zdrowia planuje opublikować projekt ustawy wprowadzającej zakaz stosowania aromatów charakterystycznych w nowatorskich wyrobach tytoniowych?
Należy podkreślić, że wspomniany zakaz stosowania aromatów charakterystycznych nie obejmuje płynów do papierosów elektronicznych, a także już wcześniej dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych; płyny do papierosów elektronicznych pozostaną jedyną kategorią, w której dozwolone będzie stosowanie aromatów smakowych (np. owocowych, mentolowych). Dodatkowo, jak wynika z „Badania ankietowego 2022” przeprowadzonego na zlecenie Biura do spraw Substancji Chemicznych, aż 43% respondentów w Polsce wskazuje, że w e-papierosach stosuje smak owocowy, a 37% smak mentolowy. Oznacza to, że łącznie aż 80% użytkowników e-papierosów korzysta z płynów o aromacie charakterystycznym.
4. Czy w związku z tym Ministerstwo Zdrowia rozważa rozszerzenie zakazu stosowania aromatów charakterystycznych również dla płynu do papierosów elektronicznych w ramach ewentualnie procedowanego projektu ustawy w tym roku?
Łączę wyrazy szacunku
dr hab. Zbigniew Girzyński, prof. UMK