Odpowiedź na interpelację nr 36078
w sprawie kursu na wychowawcę lub kierownika wypoczynku kolonijnego
Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek
Warszawa, 21-10-2022
Szanowny Panie Pośle,
uprzejmie informuję, że program kursu na kierownika wypoczynku oraz na wychowawcę wypoczynku powinien spełniać wymogi określone w rozporządzeniu w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży[1] w załączniku Nr 7 „Programie kursu na kierownika wypoczynku” oraz w załączniku Nr 8 „Programie kursu na wychowawcę wypoczynku”, w których ustawodawca określił bloki tematyczne i formy zajęć.
W przepisach prawa oświatowego nie wskazuje się na możliwość organizacji kursu na kierownika lub wychowawcę wypoczynku w formule on-line ze względu na wagę problematyki, która związana jest bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas zorganizowanego wypoczynku.
W przypadku programu kursu na kierownika wypoczynku program obejmuje łącznie 10 godzin, w tym wykłady i zajęcia praktyczne.
W programie kursu na kierownika wypoczynku, na 10 godzin zajęć kursu, 1 godzina to wykład. Natomiast w programie kursu na wychowawcę wypoczynku, na 36 godzin zajęć kursu, w formie wykładów i zajęć praktycznych, w pięciu obszarach tematycznych, prawodawca przewidział 3 godziny wykładów.
Realizacja programu kursów metodą technik kształcenia na odległość może być realizowana - ewentualnie - wyłącznie w przypadku wykładów. Jeżeli program kursu w całości realizowany jest w systemie on-line jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Jeżeli podmiot prowadzi kurs na kierownika lub wychowawcę wypoczynku niezgodnie z przepisami, wówczas wydaje zaświadczenia niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Osoba, która ukończy taki kurs, posiada dokument niezgodny z obowiązującym przepisami prawa[2]. Dokument taki nie może być podstawą do pełnienia funkcji wychowawcy lub kierownika na zadach określonych w przepisach prawa oświatowego.
Prowadzenie kursu na kierownika wypoczynku i wychowawcę wypoczynku wymaga zgody kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia kursów, który również sprawuje nadzór nad prowadzeniem tych kursów[3].
Z przekazanych przez kuratorów oświaty do Ministerstwa Edukacji i Nauki informacji wynika, że w latach 2019 - 2022 do kuratoriów oświaty nie przekazywano wniosków o wydanie zgody na prowadzenie kursów wyłącznie metodą e-learningową.
Z poważaniem
Z upoważnienia
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI
Marzena Machałek
Sekretarz Stanu
[1] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży(Dz. U. poz. 452 oraz z 2021 r. poz. 1548).
[2] Art. 92p ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915, z późn. zm.).
[3] Art. 92q i art. 92s ustawy o systemie oświaty.