Zapis przebiegu posiedzenia
04-02-2025

Wersja publikowana w formacie PDF

Komisje:
  • Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /nr 56/
Mówcy:
  • Poseł Marcin Bosacki /KO/
  • Sekretarz Komisji Sylwia Łaska
  • Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka /PSL-TD/
  • Stały doradca Komisji Sławomir Śnieżko
  • Poseł Witold Zembaczyński /KO/

Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r., obradująca pod przewodnictwem poseł Magdaleny Sroki (PSL-TD),  przewodniczącej Komisji, zrealizowała następujący porządek dzienny:

– rozpatrzenie wniosków dowodowych;

– sprawy bieżące.

W posiedzeniu udział wzięli: Adam Behan, Sławomir Śnieżko – stali doradcy Komisji.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Magda Jedynak, Julia Koszałka, Sylwia Łaska – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Dzień dobry. Otwieram posiedzenie Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Na podstawie listy obecności stwierdzam kworum.

Na podstawie art. 156 ust. 1 zgłaszam wniosek o zamknięcie posiedzenia Komisji.  Proponuję, żeby w tej części posiedzenia wzięli udział członkowie posłowie Komisji, stali doradcy Komisji oraz pracownicy Kancelarii Sejmu. Czy jest głos sprzeciwu? Nie widzę.

Porządek dzienny dzisiejszego posiedzenia przewiduje rozpatrzenie wniosków dowodowych oraz sprawy bieżące. Czy są inne propozycje do porządku dziennego? Nie słyszę.

Przystępujemy w takim razie do realizacji porządku dziennego posiedzenia Komisji. Pierwszy punkt – wnioski dowodowe. Przystępujemy do rozpatrzenia wniosków dowodowych. Bardzo proszę pana posła Witolda Zembaczyńskiego o przedstawienie wniosku.

Poseł Witold Zembaczyński (KO):

Dziękuję, pani przewodnicząca. Wielce szanowna pani przewodnicząca, wielce szanowna Wysoka Komisjo, szanowni państwo doradcy, szanowni państwo z sekretariatu Komisji, chciałem złożyć wniosek, Komisjo Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych i tak jak w naszej uchwale, wniosek skierowany do pana ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara.

Wniosek na podstawie art. 14 ust. 1 z dnia 21 stycznia 1999 r. o sejmowej komisji śledczej. Wnoszę o niezwłoczne przesłanie: punkt pierwszy – wniosku wraz z uzasadnieniem o kontrolę operacyjną z wykorzystaniem systemu Pegasus, w ramach których nie zgromadzono informacji, materiałów potwierdzających zaistnienie przestępstwa, a po zakończeniu ich stosowania nie przekazano zgromadzonych materiałów do prokuratury; punkt drugi tego wniosku – zarządzeń o zniszczeniu materiałów zgromadzonych w ramach kontroli operacyjnej, o których mowa w punkcie pierwszym.

Powyższe jest niezbędne do właściwej oceny legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus, co jest podstawowym zakresem uchwały o pracach Komisji. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Bardzo dziękuję.

Czy ktoś ma pytania co do tego wniosku? Ja mam tutaj pytanie do pana doradcy Śnieżko, jak mogę. Rozumiem, że chodzi o materiały potwierdzające zaistnienie przestępstwa. Wniosek wraz z uzasadnieniem o kontrolę operacyjną z wykorzystania systemu, w ramach których nie zgłoszono informacji… nie zgromadzono informacji, materiałów potwierdzających zaistnienie przestępstwa, tak? Czyli takie wnioski, które nie skutkowały przekazaniem sprawy do prokuratury, tak?

Stały doradca Komisji Sławomir Śnieżko:

Tak. Chodzi o to, że zawnioskowano o kontrolę operacyjną. Kontrola operacyjna się odbyła i mamy dwa warianty: albo zgromadzono materiał dowodowy i przekazano do prokuratury, o to nie pytamy, bo to już prokurator obrabia… My natomiast pytamy o te sprawy, o te wnioski, gdzie nie zgromadzono i nie przekazano do prokuratury. To są te wnioski, które nietrafione były, zawnioskowano, nie zebrano dowodów, żadnych, żadnych informacji nie zebrano. Można to poddać analizie, dlaczego zawnioskowano o to… (niezrozumiałe) W uzasadnieniu będzie, że podejrzenia były tych i tych przestępstw, a technika nic nie dała.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Dobrze, czyli rozumiem, że w okresie badanym przez Komisję.

Stały doradca Komisji Sławomir Śnieżko:

Tak, tak.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Dobrze. Dziękuję bardzo.

Poddaję w takim razie wniosek pod głosowanie. Kto jest za?

Poseł Witold Zembaczyński (KO):

Nie działa mi.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Kto jest przeciw? Działa? Kto się wstrzymał?

Poproszę o wyniki. Dziękuję. 5 głosów za. Wniosek uzyskał większość. Dobrze.

Bardzo proszę teraz pana przewodniczącego Bosackiego o przedstawienie kolejnego wniosku.

Poseł Marcin Bosacki (KO):

Szanowna pani przewodnicząca, Wysoka Komisjo, państwo doradcy, zgłaszam wniosek w imieniu Komisji do szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, pana generała Jarosława Stróżyka, o udostępnienie Komisji informacji na temat funkcjonariuszy i żołnierzy SKW, którzy współpracowali z CBA w zakresie ustalenia zasad udostępnienia systemu Pegasus Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, odpowiadali za przygotowanie opinii prawnych odnoszących się do reguł korzystania z tego narzędzia w realizacji zadań służby, opracowywali i procedowali wnioski o zastosowanie kontroli operacyjnej, przy realizacji których wykorzystywała przedmiotowy system, wdrażali system Pegasus do eksploatacji na poziomie organizacyjno-technicznym.

Ponadto wnosimy o uwzględnienie w przedmiotowym wykazie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy wykorzystywali dane pozyskane za pośrednictwem tego systemu teleinformatycznego, w tym również oficerów operacyjnych i analityków kryminalnych, a także inspektoratów i ekspozytur.

Jeśli odpowiedź na przedmiotowy wniosek będzie zawierała dane funkcjonariuszy lub żołnierzy, podlegające ochronie w trybie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie informacji niejawnych, to proszę o udzielenie odpowiedzi na dwie części, tj. odpowiedź w trybie jawnym oraz osobno w trybie niejawnym, opatrzonym klauzulą adekwatną do poziomu koniecznej ochrony danych osobowych. I tutaj jest cała tabela tych stanowisk funkcjonariuszy i żołnierzy SKW, o których prosimy. To są 33 stanowiska. Pod wnioskiem na razie podpisałem się… posłowie Jaskulski, Zembaczyński, Bosacki.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Bardzo dziękuję.

Czy są jakieś pytania do tego wniosku? Nie widzę. Poddaję go w takim razie pod głosowanie. Kto jest za? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Dziękuję.

Proszę o podanie wyników. Dziękuję. 6 głosów za, wniosek uzyskał większość.

W tej chwili proszę pozwolić, że ja zgłoszę wniosek dowodowy w postaci kolejnych świadków, których Komisja winna wezwać. To jest świadek nr 1…

Przepraszam, jeszcze tutaj pytanie do sekretariatu. Czy powinniśmy głosować każdą osobno osobę, czy mogę to przedstawić jako listę osób do wezwania?

Sekretarz Komisji Sylwia Łaska:

Może pani przedstawić jako listę, jeżeli nie będzie wniosku o to, żeby głosować odrębnie, to…

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Dobrze. Czyli jeżeli nie usłyszę wniosku o głosowanie tych nazwisk oddzielnie, przegłosujemy całą listę łącznie. Osoba nr 1 – pani Aleksandra Rozmierska, były referent postępowania 146/2018 PO.1.Ds, gdański prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Numer 2 – pan Michał Kierski, były prokurator okręgowy w Gdańsku, prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Numer 3 – Remigiusz Signerski, były naczelnik Wydziału Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Rejonowej w Gdańsku. Numer 4 – pani Teresa Rutkowska-Szmydyńska, była prokurator regionalna w Gdańsku.

Przesłuchanie tych osób jest niezbędne do oceny, właściwej oceny legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus. Czy są jakieś pytania co do zaprezentowanych przeze mnie nazwisk? Nie widzę.

Poddaję w takim razie ten wniosek pod głosowanie. Kto jest za? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Dziękuję.

Proszę o podanie wyników. 6 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się. Wniosek uzyskał większość. Stwierdzam…

Czy jeszcze są jakieś wnioski? Nie widzę. Stwierdzam zakończenie pierwszego punktu porządku dziennego posiedzenia Komisji.

Przystępujemy do realizacji punktu drugiego posiedzenia – sprawy bieżące. Do Komisji wpłynęła zgoda Prezydium Sejmu z dnia 21 stycznia 2021 r. w sprawie powołania stałego doradcy Komisji. Komisja powoływać będzie doradcę w głosowaniu.

Przystępujemy do rozpatrzenia kandydatury pana Patryka Stajkowskiego, zgłoszonego przez pana przewodniczącego Marcina Bosackiego. Czy pan przewodniczący chciałby powiedzieć kilka słów na temat zgłoszonego doradcy?

Poseł Marcin Bosacki (KO):

Pan mecenas jest doświadczonym i cenionym adwokatem jednej z czołowych poznańskich kancelarii, też autorem prac dotyczących prawa karnego, więc myślę, że z całą pewnością będzie znaczącym wzmocnieniem naszych sił doradczych.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Bardzo dziękuję.

Czy są jakieś pytania? Nie widzę.

Przystępujemy w takim razie do głosowania nad wnioskiem pana posła Bosackiego o powołanie na stałego doradcę pana Patryka Stajkowskiego. Kto jest za? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników. 6 głosów za. Wniosek uzyskał większość.

Stwierdzam, że pan Patryk Stajkowski powołany został na stałego doradcę Komisji.

Czy jeszcze ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę. W związku z wyczerpaniem punktu porządku dziennego zamykam posiedzenie Komisji. Dziękuję bardzo.


« Powrótdo poprzedniej strony