Interpelacja nr 4122

do ministra zdrowia

w sprawie liczby oczekujących na przyjęcie do ZPO i ZOL

Zgłaszający: Fryderyk Sylwester Kapinos, Zbigniew Chmielowiec, Ewa Leniart, Krzysztof Sobolewski, Jan Warzecha, Tadeusz Chrzan, Teresa Pamuła, Anna Dąbrowska-Banaszek, Kazimierz Bogusław Choma, Józefa Szczurek-Żelazko, Dominika Chorosińska, Patryk Wicher

Data wpływu: 29-07-2024

Szanowna Pani Minister,

zakłady/oddziały pielęgnacyjno-opiekuńcze oraz zakłady/oddziały opiekuńczo-lecznicze są bardzo ważnymi miejscami na medycznej mapie naszej kraju. ZPO i ZOL w znaczący sposób odciążają oddziały w szpitalach. To właśnie tam trafiają pacjenci, którzy nie potrzebują pobytu w szpitalu, a jednocześnie ich stan zdrowia sprawia, że nie są samodzielni. W zdecydowanej większości są to pacjenci z niepełnosprawnością czy też po operacjach, po ciężkich chorobach, przewlekle chorzy. W zakładzie mogą oni uzyskać pomoc specjalistów z różnych dziedzin medycznych.

Niestety otrzymaliśmy informacje od mieszkańców województwa podkarpackiego, że występują spore braki miejsc w ZPO i ZOL. Potwierdzają to dane uzyskane z Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Na koniec maja br. liczba oczekujących na miejsce w zakładach/oddziałach pielęgnacyjno-opiekuńczych wynosiła, w przypadkach pilnych 202, natomiast w przypadkach stabilnych 382. Z kolei na miejsce w zakładach/oddziałach opiekuńczo-leczniczych liczba oczekujących wynosiła 149 w przypadkach pilnych oraz 659 w przypadkach stabilnych.

W związku z tym chcielibyśmy zadać pytania:

  1. Jak przedstawia się sytuacja odnośnie do liczby oczekujących na miejsce w zakładach/oddziałach pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz zakładach/oddziałach opiekuńczo-leczniczych w innych województwach?
  2. Jeśli sytuacja jest zbliżona do tej w województwie podkarpackim, jakie są plany Ministerstwa Zdrowia odnośnie do zwiększenia ilości miejsc w zakładach/oddziałach pielęgnacyjno-opiekuńczych i w zakładach/oddziałach pielęgnacyjno-leczniczych?
  3. Ilu z pacjentów oczekujących na miejsce w ZOL/ZPO aktualnie przebywa na oddziałach szpitalnych (np. chorób wewnętrznych)? Ilu z nich przebywa tam, pomimo braku obiektywnych wskazań medycznych (tj. mogliby zostać przeniesieni, gdy tylko zwolni się miejsce w ZPO/ZOL), a wyłącznie z powodu braku miejsc w zakładach opieki długoterminowej i niewystarczającej samodzielności do wypisu do domu? Ile dni średnio spędza pacjent na oddziale szpitalnym przed przekazaniem do ZPO/ZOL?
  4. Czy MZ/NFZ podjęły się oszacowania skali nadmiernego obciążenia finansowego generowanego w tym roku przez takie zjawisko?
  5. Jak na długość kolejek do ZPO/ZOL wpłynie planowane przez MZ, a finansowane z KPO przekształcanie łóżek szpitalnych w miejsca opieki długoterminowej? Jaka liczba miejsc zostanie docelowo objęta przekształceniem (w podziale na województwa)? Jaki jest harmonogram tego procesu - tj. ile miejsc ulegnie przekształceniu w najbliższych 12 miesiącach? Jakie cele (docelowa długość kolejki) stawia sobie MZ w tym zakresie na następne 12 miesięcy? Jaki będzie wpływ na koszty ponoszone przez NFZ?