Święto Konstytucji 3 Maja. Centralne obchody w Warszawie

środa, 3 maja 2023 16:30
Zdjęcie nr 40, fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczyście obchodzili najwyżsi rangą urzędnicy państwowi wraz z mieszkańcami stolicy. W Warszawie główne wydarzenia rocznicowe miały miejsce na Placu Zamkowym oraz w Pałacu Prezydenckim. W obchodach udział wzięła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której towarzyszyła Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu.

– Jesteśmy dumni z tego wspaniałego dzieła polskiej myśli politycznej, na wskroś nowoczesnej na skalę wówczas światową. Pierwsza w Europie, tak rewolucyjna, tak niezwykła, o tak głębokiej myśli politycznej, nowoczesnej. Na nowy sposób ustawiająca ustrój państwa w skali ówczesnej Europy i świata – mówił prezydent Andrzej Duda o Konstytucji 3 Maja, podczas wystąpienia na Placu Zamkowym. Wyrażając dumę z uchwalonego w 1791 r. dokumentu podkreślał, że „wrogowie Polski rzucili się by zniszczyć Polskę, która zaczęła mieć taką konstytucję” gdyż „bano się, że może namieszać w głowie podległym im narodom i że ono mogą zażądać podmiotowości”. – Bano się, że Polska, która w taki sposób będzie się przebudowywała, która w taki sposób się upodmiotowi na nowo, ukształtuje na nowo relacje, będzie państwem silnym, które mocą narodów ją wówczas tworzących, będzie zajmowała należne jej miejsce w środku Europy, w jej sercu, stanowiąc tamę dla łapczywej pożądliwości ze wschodu i dla dążenia na wschód z zachodu, że będzie ostoją prawdziwej wolności – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent w swoim wystąpieniu nawiązał również do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 r. – Co roku wielokrotnie, realizując z państwa wyboru urząd prezydenta Rzeczypospolitej, niemalże na kolanach dziękuje wszystkim tym, którzy przez pokolenia o tą wolną Polskę walczyli, także pokoleniu moich rodziców, ludzi Solidarności, dzięki którym odzyskaliśmy tę wolność, suwerenność, niepodległość w 1989 r. Dziękuję również tym, którzy przez lata zabiegali o to, by tę Polskę umocnić – podkreślił.

Okolicznościowego przemówienia Prezydenta RP wysłuchali Marszałkowie Sejmu i Senatu, Prezes Rady Ministrów, członkowie rządu, klubów parlamentarnych oraz zgromadzeni obywatele, w tym mieszkańcy stolicy. Z kolei w defiladzie oddziałów reprezentacyjnych na Placu Zamkowym uczestniczyli funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się rankiem w Pałacu Prezydenckim od wręczenia przez Prezydenta RP – Zwierzchnika Sił Zbrojnych awansów generalskich i admiralskich w Siłach Zbrojnych RP. W wydarzeniu uczestniczył także Minister Obrony Narodowej, który wręczył buzdygany honorowe i pierścienie generalskie.

Na stopień generała broni Wojska Polskiego mianowany został generał dywizji Jarosław Roman Gromadziński – radca koordynator szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na stopień generała dywizji Wojska Polskiego mianowany został generał brygady Arkadiusz Bolesław Szkutnik – dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej. Na stopień generała brygady Wojska Polskiego mianowani zostali: pułkownik Mirosław Bryś – szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, pułkownik Jerzy Andrzej Kwika – dowódca 3. Brygady Radiotechnicznej, pułkownik Dariusz Andrzej Machula – dowódca 2. Brygady Zmechanizowanej, pułkownik Romuald Tomasz Maksymiuk – zastępca szefa Agencji Uzbrojenia, pułkownik Piotr Wagner – zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – szef logistyki. Na stopień kontradmirała Wojska Polskiego mianowany został komandor Wojciech Sowa – zastępca dowódcy Centrum Operacji Morskich.

Następnie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego otrzymali z rąk Prezydenta RP Stanisław Mieczysław Gebhardt – żołnierz AK i Szarych Szeregów, więzień obozów koncentracyjnych, polityk, działacz emigracyjny oraz Joanna Maria Wnuk-Nazar – kompozytorka, dyrygentka i pedagog, propagatorki polskiej kultury muzycznej.

Wcześniej odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. W liturgii, której przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, uczestniczyli Para Prezydencka, Marszałek Sejmu, Prezes Trybunału Konstytucyjnego, członkowie rządu, parlamentarzyści oraz przedstawiciele Wojska Polskiego. – W homilii kardynał Nycz zaznaczył, że uchwalanie Konstytucja 3 maja "było wyrazem dążności do radykalnej reformy państwa w kierunku rozwoju i w kierunku nowoczesności”. – Mimo głębokich podziałów, różnic, trudności zewnętrznych i wewnętrznych zwycięża dobro kraju i troska o przyszłość. Mimo, że niedługo potem przyszły rozbiory świętujemy ten dzień jako ważne święto, gdyż to ta konstytucja i mobilizacja przy jej uchwalaniu, przeprowadziły potem Polskę przez 123 lata zaborów. Doceniamy lekcję, która płynie z historii, by się na niej uczyć i inspirować się na teraźniejszość i przyszłość – zaakcentował Kazimierz Nycz.