Zapis przebiegu posiedzenia komisji
29-08-2019

Wersja publikowana w formacie PDF

Podkomisje:
  • Komisja Infrastruktury /nr 310/
Mówcy:
  • Poseł Cezary Grabarczyk /PO-KO/
  • Poseł Piotr Król /PiS/
  • Naczelnik wydziału w Departamencie Mieszkalnictwa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Michał Mleczko
  • Legislator Adam Niewęgłowski
  • Senator Aleksander Pociej
  • Przewodniczący poseł Jerzy Polaczek /PiS/
  • Legislator Ewelina Roguska
  • Poseł Mirosław Suchoń /PO-KO/

Komisja Infrastruktury, obradująca pod przewodnictwem posła Jerzego Polaczka (PiS), przewodniczącego Komisji, zrealizowała następujący porządek dzienny:

– pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (druk nr 3722).

W posiedzeniu udział wzięli: Michał Mleczko naczelnik wydziału w Departamencie Mieszkalnictwa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wraz ze współpracownikami, Bartosz Woźniak główny specjalista w Departamencie Legislacyjnym Prawa Cywilnego Ministerstwa Sprawiedliwości, Mirosława Wnuk główny specjalista kontroli państwowej w Najwyższej Izby Kontroli oraz Aleksander Pociej – senator.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Marcin Mykietyński i Jakub Sindrewicz – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych oraz Ewelina Roguska i Adam Niewęgłowski – legislatorzy z Biura Legislacyjnego.

Przewodniczący poseł Jerzy Polaczek (PiS):

Witam panie i panów posłów. Rozpoczynamy posiedzenie Komisji Infrastruktury poświęcone pierwszemu czytaniu senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Stwierdzam kworum. Porządek posiedzenia przedstawiłem. Czy ze strony pań i panów posłów są uwagi? Nie ma. Stwierdzam przyjęcie porządku dziennego.

Witam przedstawicieli Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na czele z panem Michałem Mleczko, który jest przedstawicielem ministra na dzisiejszym posiedzeniu. Witam przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz Najwyższej Izby Kontroli. Witam również obecnego na naszym posiedzeniu pana senatora Aleksandra Pocieja, który jest reprezentantem Senatu w pracach nad projektem ustawy.

Przypominam, że pierwsze czytanie obejmuje debatę w sprawie ogólnych zasad projektu ustawy, sekwencję pytań i odpowiedzi przedstawiciela wnioskodawców.

Projekt jest senacki. Na początku prosiłbym pana senatora Aleksandra Pocieja o zreferowanie projektu nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przypominam, że projekt dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 14 marca 2018 r. Panie senatorze, proszę o zwięzłe przedstawienie projektu.

Senator Aleksander Pociej:

Dziękuję panie przewodniczący. Panie i panowie posłowie, tak jak pan przewodniczący przed chwilą podkreślił jest to wykonanie rozstrzygnięcia TK, który stwierdził, iż art. 491 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych jest niezgodny z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP w zakresie, w którym uzależnia prawo do wyodrębnienia lokalu od wykonania prac fizycznie oddzielających lokal od reszty substancji spółdzielni. Tymczasem tak naprawdę decyzje o tym podejmuje spółdzielnia. Sprawa może nie dotyczy dużej liczby osób, ale jest ważna dla tych, którzy byli blokowani przez władze spółdzielni i nie mogli wyodrębnić lokalu, ponieważ spółdzielnia przedtem musiała wykonać pewne prace oddzielające lokal od pozostałej substancji spółdzielni. W ten sposób prawo do wyodrębnienia lokalu stawało się iluzoryczne.

Zmiany w projekcie ustawy dotyczą tylko i wyłącznie powyższego – wąskiego  – zakresu. W Senacie zostały przyjęte jednomyślnie. Dziękuję.

Przewodniczący poseł Jerzy Polaczek (PiS):

Dziękuję bardzo. Czy są pytania do przedstawiciela wnioskodawców? Proszę, pan poseł? Który z panów się zgłasza? Nie ma zgłoszeń.

Proszę przedstawicieli rządu o stanowisko wobec senackiego projektu ustawy. Proszę bardzo, pan Michał Mleczko.

Naczelnik wydziału w Departamencie Mieszkalnictwa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Michał Mleczko:

Szanowny panie przewodniczący, szanowni państwo, w Ministerstwie został opracowany projekt stanowiska rządu, który obecnie jest na etapie konsultacji międzyresortowych. Natomiast Minister Inwestycji i Rozwoju pozytywnie opiniuje projekt ustawy.

Przewodniczący poseł Jerzy Polaczek (PiS):

Dziękuję bardzo. Czy Biuro Legislacyjne ma uwagi do projektu nowelizacji?

Legislator Ewelina Roguska:

Po zakończeniu pierwszego czytania – na etapie szczegółowego rozpatrywania projektu ustawy.

Przewodniczący poseł Jerzy Polaczek (PiS):

Dobrze. Jeśli nie ma pytań i uwag ze strony pan i panów posłów, stwierdzam zamknięcie pierwszego czytania. W związku z obowiązywaniem ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa informuję państwa, że nie zgłoszono wniosku o wysłuchanie publiczne. Czy ktoś z państwa posłów chciałby złożyć taki wniosek? Nie.

Wobec powyższego procedujemy. Przystępujemy do rozpatrzenia projektu ustawy. Czy są uwagi do tytułu ustawy? Nie ma. Przyjęto tytuł ustawy.

Czy są uwagi do art. 1? Proszę bardzo, Biuro Legislacyjne.

Legislator Adam Niewęgłowski:

Szanowna Komisjo, z ostrożności procesowej chcielibyśmy zwrócić uwagę, że nowelizowany art. 491 jest również przedmiotem nowelizacji ustawy z druku nr 1533. Co prawda od dwóch lat prace nad tym projektem nie są kontynuowane, ale można sobie wyobrazić, że mogą zostać podjęte. Wówczas należy pamiętać o tym, że art. 491 nadawane jest inne brzmienie. Na tym etapie to wszystkie uwagi Biura. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Jerzy Polaczek (PiS):

Dziękuję bardzo. Czy są inne uwagi do art. 1? Nie ma. Art. 1 został przyjęty.

Czy są uwagi do art. 2? Nie ma. Art. 2 został przyjęty.

Czy są uwagi do art. 3? Nie ma. Art. 3 został przyjęty.

Panie i panowie posłowie, czy wobec powyższego jest sprzeciw wobec przyjęcia całego projektu ustawy? Nie słyszę. Uznaję, iż Komisja przyjęła projekt ustawy bez uwag.

Dziękuję panu senatorowi Aleksandrowi Pociejowi za reprezentowanie Senatu w pracach nad tą nowelizacją.

Musimy wybrać sprawozdawcę Komisji. Czy są jacyś chętni? Na sprawozdawcę proponuję pana posła Rafała Muchę.

Poseł Cezary Grabarczyk (PO-KO):

Ostatnie sprawozdanie w tej kadencji. Może jedno w tej kadencji złoży opozycja? Przecież jest zgoda – wszystko poszło jednomyślnie.

Poseł Piotr Król (PiS):

W przyszłej kadencji.

Poseł Cezary Grabarczyk (PO-KO):

Może jednak?

Przewodniczący poseł Jerzy Polaczek (PiS):

Pytałem, czy ktoś się zgłasza.

Poseł Cezary Grabarczyk (PO-KO):

Podniosłem rękę.

Przewodniczący poseł Jerzy Polaczek (PiS):

Nie. Najpierw zgłosił się pan poseł Mucha.

Poseł Cezary Grabarczyk (PO-KO):

Tak, ale w takim razie jest druga propozycja – pan poseł Suchoń.

Przewodniczący poseł Jerzy Polaczek (PiS):

Nie chciałbym, aby osoba sprawozdawcy była głosowana w napięciu. Panie pośle Suchoń, ewentualnie damy panu więcej czasu w trakcie drugiego czytania, jeśli pan pozwoli.

Poseł Mirosław Suchoń (PO-KO):

Dziękuję panie przewodniczący. Bardzo serdecznie dziękuję panu ministrowi Grabarczykowi za to wyróżnienie, jednak na tym etapie podziękuję.

Przewodniczący poseł Jerzy Polaczek (PiS):

Dziękuję bardzo. Uznaję, iż pan poseł Rafał Mucha został sprawozdawcą tego projektu na posiedzeniu Sejmu.

Na tym wyczerpaliśmy porządek dzienny. Jeszcze raz wszystkim państwu dziękuję za obecność. Zamykam posiedzenie Komisji i informuję, że protokół z posiedzenia z załączonym pełnym zapisem jego przebiegu będzie wyłożony do wglądu w sekretariacie Komisji w Kancelarii Sejmu. Dziękuję bardzo.


« Powrótdo poprzedniej strony