Interpelacja nr 26668
do ministra sprawiedliwości
w sprawie środków wydatkowanych z Funduszu Sprawiedliwości
Zgłaszający: Marek Sowa
Data wpływu: 27-09-2018
Szanowny Panie Ministrze,
Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej - Fundusz Sprawiedliwości został utworzony, aby pomóc osobom pokrzywdzonym, ich rodzinom i świadkom, przeciwdziałać przestępczości oraz udzielać pomocy postpenitencjarnej. Dysponentem środków, pochodzących od sprawców przestępstw, jest Ministerstwo Sprawiedliwości.
W 2017 roku, na skutek zmian w jego funkcjonowaniu, poszerzony został katalog organizacji i celów, na które mogą zostać przeznaczone ww. środki. Jak wiemy, pieniądze zostały przekazane m.in. "na modernizację zaplecza sportowo-rekreacyjnego” Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, wsparcie dla Fundacji Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, zakup sprzętu dla jednostek ochotniczej straży pożarnej czy też na ustawową działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Sposób rozdysponowania środków finansowych budzi jednak sporo wątpliwości wśród opinii publicznej. W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie informacji:
- Ilu beneficjentów skorzystało ze środków finansowych przeznaczonych na pomoc osobom pokrzywdzonym z Funduszu Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości? Proszę o przedstawienie wykazu wszystkich beneficjentów wraz z wysokością przyznanych środków oraz informacją, na jakie cele zostały przeznaczone. Powyższą informację proszę podać w rozbiciu na rok 2017 i 2018 (do chwili obecnej).
- Ile konkursów zostało rozstrzygniętych w 2018 r.? Proszę o przedstawienie wyników rozstrzygniętych konkursów w roku 2018 wraz z wysokością przyznanych środków oraz informacją, na jakie cele zostaną przeznaczone.
Z wyrazami szacunku