Interpelacja nr 8106

do ministra edukacji narodowej

w sprawie przyzwolenia dla prawicowej indoktrynacji uczniów

Zgłaszający: Agnieszka Pomaska, Cezary Tomczyk, Rafał Trzaskowski, Joanna Mucha, Sławomir Nitras, Paweł Olszewski, Piotr Cieśliński, Artur Gierada

Data wpływu: 25-11-2016

Szanowna Pani Minister,

na początku czerwca br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (Szkoła Podstawowa nr 192) w Łodzi dzieci dostały kalendarze z krzyżem celtyckim, symbolem przyjętym przez neonazistów i napisem "White Pride" ("Biała Duma"). Sześćdziesięcioro uczniów z klas od I do VI - pod opieką wychowawców i dyrektor szkoły - miało wysłuchać pogadanki o zdrowym stylu życia i zaletach uprawiania sportu. Pomysłodawcą i prowadzącym był Dawid Ciszoń, działacz Rady Osiedla Karolew-Retkinia Wschód i kibic Łódzkiego Klubu Sportowego (ŁKS).

Pogadanka przeplatana ćwiczeniami trwała około 40 minut. Na koniec dzieci otrzymały gadżety: szaliki, smycze, zeszyty oraz kalendarze ścienne z logo ŁKS, na którym widnieje zdjęcie maszerujących kibiców i narodowców trzymających transparenty z napisem "White Pride" i krzyżem celtyckim, który jest jednym z symboli neonazistów. Używał go David Duke, były przywódca Ku Klux Klanu, rasistowskiej organizacji prześladującej czarnoskórych.

O zajściu poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, a opisała ją łódzka Gazeta Wyborcza. Dyrektor szkoły otrzymała nieformalne upomnienie a po jej przeprosinach wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela uznał sprawę za incydent. Do dyrektorów łódzkich szkół przed zakończeniem roku szkolnego skierowany został list, w którym poproszeni zostali o uważne sprawdzanie gadżetów, które mają otrzymywać uczniowie.

Tymczasem Rafał Gaweł z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych jeszcze w czerwcu informował Gazetę Wyborczą o tym, że zostanie złożone doniesienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez ŁKS lub związanych z nim kibiców. - Zawiadomienie do prokuratury trafiło 14 lipca. Złożyło je Stowarzyszenie Przyrzecze związane z Ośrodkiem Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych - od red. Jak informował prokurator Jacek Pakuła, Prokuratura Okręgowa w Łodzi zleciła policji przeprowadzenie czynności. Wydział Dochodzeniowo-Śledczy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź-Polesie wszczął "dochodzenie o przestępstwo" określone przez pierwszy i drugi paragraf artykułu 256 Kodeksu karnego, które mówią, iż grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 podlega m.in. prezentowanie "nośników symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej".

W środę, 16 listopada br., Stowarzyszenie TrzyRzecze otrzymało pismo, w którym łódzka prokuratura poinformowała o umorzeniu dochodzenia. W uzasadnieniu, którego kopię udostępnił Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych można przeczytać, iż "Znak krzyża celtyckiego nie został w Polsce uznany za zakazany symbol (...) W realiach niniejszego postępowania trudno uznać, że wyprodukowanie a następnie rozpowszechnianie kalendarza ściennego na 2016 rok ze zdjęciem pochodu kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego, było ukierunkowane na propagowanie faszystowskiego ustroju państwa. Stąd bezspornym staje się, ze rozdawany kalendarz nie miał propagować faszystowskiego ustroju państwa, a jedynie miał być rozdawanym gadżetem, podczas spotkania młodzieży z piłkarzami Łódzkiego Klubu Sportowego, które to spotkanie miało propagować sport, a nie faszystowski ustrój totalitarny".

Warto podkreślić, iż działacze stowarzyszeń działających przeciw rasizmowi często podkreślają, że krzyż celtycki jest ekwiwalentem swastyki i najbardziej znanym symbolem wyższości białej rasy. We Francji i Niemczech jest zakazany. Jeśli pojawi się na trybunach, również w Polsce, sędzia może zdecydować nawet o przerwaniu meczu.

W związku z przedstawioną powyżej sytuacją kierujemy do Pani Minister następujące pytania:

1. Jakie jest stanowisko Ministerstwa wobec przedstawionej powyżej sytuacji?

2. W jaki sposób dotychczas Ministerstwo kontrolowało treści przekazywane podczas spotkań przedstawicieli różnych grup społecznych z młodzieżą szkolną?

3. Jakie kroki mające na celu zwiększenie kontroli treści prezentowanych w szkołach podejmie teraz Ministerstwo?

Z poważaniem