Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: P
Pomoc publiczna
Kategoria: Inne pojęcia
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Zgodnie z art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) pomoc publiczna to pomoc udzielana przez państwo członkowskie lub ze źródeł państwowych, w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji przez uprzywilejowanie niektórych przedsiębiorstw lub produkcji niektórych towarów, w zakresie, w jakim wpływa ona negatywnie na wymianę handlową pomiędzy państwami członkowskimi.

Organem monitorującym pomoc publiczną w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rolą Prezesa UOKiK jest również zapewnienie zgodności projektów pomocy publicznej z odpowiednimi przepisami unijnymi.

Wartość pomocy publicznej jest wyrażana w kwocie pieniężnej, po przeliczeniu jej w sposób pozwalający na ustalenie kwoty, jaką otrzymałby beneficjent pomocy, gdyby została ona udzielona w formie dotacji.

Przez uprzywilejowanie niektórych przedsiębiorstw lub produkcji niektórych wyrobów. Pomoc publiczna może być udzielana w szczególności w formie:
• dotacji oraz ulg podatkowych;
• subsydiów kapitałowo-inwestycyjnych;
• tzw. „miękkiego kredytowania” (pożyczki preferencyjne i warunkowo umarzane, odroczenia i rozłożenia na raty);
• poręczeń i gwarancji.
Źródło:
Raport o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2021 roku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Warszawa, listopad 2022.

Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 743 z późn. zm.).
Komentarz:
Od 2014 r. Polska zobowiązana jest stosować bezpośrednio przepisy unijne dotyczące pomocy publicznej, zwłaszcza określające warunki dopuszczalności pomocy oraz tryb postępowania przed Komisją Europejską jako organem nadzorującym udzielanie pomocy publicznej. Na gruncie prawa polskiego kwestie dotyczące postępowania w sprawach pomocy publicznej reguluje ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 708).

Formy pomocy publicznej:
• dotacje i ulgi podatkowe;
• subsydia kapitałowo-inwestycyjne;
• tzw. „miękkie kredytowanie” (pożyczki preferencyjne i warunkowo umarzone, odroczenia i rozłożenia na raty);
• poręczenia i gwarancje.

Co roku Prezes Rady Ministrów przedstawia Sejmowi RP Raport o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom.
Autor (Autorzy): Jolanta Adamiec, Wojciech Zgliczyński