Interpelacja nr 9493

do ministra środowiska

w sprawie doprecyzowania zapisów ustawy Prawo wodne w zakresie ochrony przed powodzią terenów zurbanizowanych

   Szanowny Panie Ministrze! Samorządy wskazują na brak jednoznacznej regulacji prawnej w zakresie podmiotu odpowiedzialnego za bieżące utrzymanie istniejących wałów przeciwpowodziowych, dla zapewnienia należytej ochrony przeciwpowodziowej terenów zurbanizowanych. Aktualnie utrzymaniem rzek i wałów przeciwpowodziowych zajmują się zarówno zarządy gospodarki wodnej należące do administracji rządowej, jak też zarządy melioracji i urządzeń wodnych, które w imieniu samorządu marszałka realizują zadania z zakresu administracji rządowej. W takiej sytuacji mamy przypadki, że ktoś inny utrzymuje i zarządza korytem rzeki, a inny wałami przeciwpowodziowymi. Z punktu widzenia praktyki i doświadczeń samorządów uzasadnione byłoby wskazanie jednej jednostki odpowiedzialnej zarówno za rzekę, jak i jej obwałowanie. Zdaniem samorządów konieczne jest bowiem jednoznaczne doprecyzowanie źródeł finansowania dla właściwego utrzymania rzek i urządzeń wodnych oraz jednoznaczne wskazanie odpowiedzialności za będące w tej mierze bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

   Samorządy składają wnioski o doprecyzowanie zapisów ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne dotyczące organów odpowiedzialnych za utrzymanie urządzeń wodnych, jakimi są istniejące wały przeciwpowodziowe, oraz jasne wskazanie, czy ten, kto odpowiada za utrzymanie koryta rzeki, w tym jego koniecznego pogłębiania, odpowiada też za stan wałów przeciwpowodziowych tej rzeki. Stawiają pytanie: Kto jest odpowiedzialny za uregulowanie stanu formalnoprawnego gruntów pod wałami przeciwpowodziowymi i kto powinien budować nowe wały przeciwpowodziowe?

   Problem był i jest kierowany do ministerstwa bardzo często, szczególnie po powodzi w 2010 r. Do tej pory brak jest rozwiązania. Wiele prac przeciwpowodziowych nie wykonano, czy wręcz zaniechano, właśnie z powyższych powodów.

   Kiedy możemy się spodziewać takich zmian w przepisach, które zapewnią bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w Polsce?

   Z poważaniem

   Poseł Halina Rozpondek

   Warszawa, dnia 25 września 2012 r.