Interpelacja nr 21723

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie powołania i funkcjonowania Zespołu do spraw wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem

   Szanowny Panie Premierze! Zarządzeniem numer 28 z dnia 9 kwietnia 2013 r. powołał Pan Zespół do spraw wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Zarządzenie stanowi również, iż zespół jest organem pomocniczym prezesa Rady Ministrów.

   Jak czytamy dalej w rozporządzeniu, do zadań zespołu należy w szczególności wyjaśnianie opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem oraz współpraca z organami i instytucjami państwowymi oraz innymi podmiotami posiadającymi wiedzę i informacje na temat przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

   Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne na wniosek przewodniczącego zespołu udzielają zespołowi w ramach swoich kompetencji pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty. Wydatki związane z działalnością zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

   Wobec powyższego proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. W związku z głównym zadaniem zespołu, czyli wyjaśnianiem opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, wyjaśnianiem których dokładnie materiałów zajmuje się zespół?

   2. O materiały i raporty którego z podmiotów chodzi w rozporządzeniu - tych pochodzących z Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (złożonego z przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu), Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (tzw. komisji Millera) czy Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r.? Proszę o statystykę oficjalnych konferencji prasowych z wyszczególnionymi materiałami, do których każde z wystąpień się odnosiło?

   3. W związku z treścią przedmiotowego rozporządzenia, które stanowi, iż to organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne udzielają zespołowi w ramach swoich kompetencji pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty, czy Zespół Parlamentarny ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r. zalicza się do podmiotów objętych tą treścią rozporządzenia?

   4. Czy członkowie Zespołu do spraw wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem korzystali z usług doradców medialnych, których opłacanie pokrywane było z budżetu państwa? Jeśli tak, proszę o wyszczególnienie sum związanych z tymi wydatkami oraz informację, kto świadczył wymienione usługi.

   Łączę wyrazy szacunku

   Poseł Maciej Małecki

   Sochaczew, dnia 11 października 2013 r.