Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Prywatyzacja
Kategoria: Prywatyzacja majątku Skarbu Państwa
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Uzasadnienie: Załącznik 11
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Prywatyzacja w rozumieniu derogowanej ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. 1996 nr 118 poz. 561) polegała na:
  • obejmowaniu akcji w podwyższonym kapitale zakładowym jednoosobowych spółek Skarbu Państwa powstałych w wyniku komercjalizacji przez podmioty inne niż Skarb Państwa lub inne niż państwowe osoby prawne w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r.
  • zbywaniu należących do Skarbu Państwa akcji w spółkach;
  • rozporządzaniu wszystkimi składnikami materialnymi i niematerialnymi majątku przedsiębiorstwa państwowego lub spółki powstałej w wyniku komercjalizacji na zasadach określonych ustawą przez: sprzedaż przedsiębiorstwa, wniesienie przedsiębiorstwa do spółki, oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania.
Źródło:
Ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397)

Obecnie ogólne określenie przedmiotu ustawy brzmi: o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników, na podstawie art. 14 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz.U. poz. 2260), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Komentarz:
Prywatyzacja może mieć charakter pośredni lub bezpośredni. Prywatyzacja pośrednia polega na zbywaniu akcji i udziałów będących własnością Skarbu Państwa w jednym z następujących trybów: oferty ogłoszonej publicznie, przetargu publicznego, negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia, przyjęcia oferty w odpowiedzi na wezwanie ogłoszone na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2554); aukcji ogłoszonej publicznie, sprzedaży na rynku regulowanym, sprzedaży na podstawie oferty publicznej akcji objętych prospektem emisyjnym lub memorandum informacyjnym, stabilizacji pomocniczej, sprzedaży akcji, poza obrotem zorganizowanym. Prywatyzacja bezpośrednia polega natomiast na rozporządzaniu wszystkimi składnikami materialnymi i niematerialnymi majątku przedsiębiorstwa państwowego przez: sprzedaż przedsiębiorstwa, wniesienie przedsiębiorstwa do spółki, oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania. W rozumieniu ustawy prywatyzacją jest również obejmowanie akcji/udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, powstałych w wyniku komercjalizacji (przekształcania przedsiębiorstw państwowych w spółki prawa handlowego) przez podmioty inne niż Skarb Państwa lub inne niż państwowe osoby prawne.
Autor (Autorzy): Urszula Smołkowska, Marta Karkowska