Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Wieloletni Plan Finansowy Państwa
Kategoria: Podstawowe pojęcia związane z budżetem państwa
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Uzasadnienie: Tom I (Druk 112 IX kad., dot. projektu ustawy budżetowej na 2020 r.) rozdział I dot oceny sytuacji makroekonomicznej Polski oraz kierunków polityki fiskalnej oraz Uzasadnienie Tom II omówienie wydatków w układzie zadaniowym.
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Wieloletni Plan Finansowy Państwa (WPFP) zawiera Program Konwergencji, opracowany zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1466/97/WE z dnia 7 lipca 1997 r. w sprawie wzmocnienia nadzoru pozycji budżetowych oraz nadzoru i koordynacji polityk gospodarczych, a także określa cele wraz z miernikami stopnia ich realizacji, w układzie obejmującym główne funkcje państwa. Jest on sporządzany na dany rok budżetowy i trzy kolejne lata, a także stanowi podstawę przygotowywania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.
Źródło:
ustawa z dnia 7 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1270 j.t. ze zm.) art. 103-108.
Komentarz:
Ustawa o finansach publicznych z 2009 r. wprowadziła instytucję WPFP (art. 103-108), przy czym pierwotnie wskazywała ona, iż WPFP to plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów budżetu państwa sporządzany na cztery lata budżetowe. Instytucja WPFP służyć ma wydłużeniu perspektywy budżetowania i jej powiązania ze średniookresową strategią rozwoju kraju. W pewnym zakresie nawiązuje ona do rozwiązań stosowanych w Polsce socjalistycznej, a także wpisuje się w praktykę stosowaną w wielu państwach UE, jak również w samej UE (w której punktem odniesienia dla budżetów rocznych są Wieloletnie Ramy Finansowe). Rozwój WPFP wiązać można z implementacją dyrektywy Rady 2011/85/UE z dnia 8 listopada 2011 r. w sprawie wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich.
Uofp precyzuje, iż WPFP w części zawierającej Program Konwergencji określa dodatkowo: - główne cele polityki społecznej i gospodarczej; - planowane działania i ich wpływ na poziom dochodów i wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej, w tym na długookresową stabilność finansów publicznych; - planowaną wstępną kwotę wydatków obliczoną zgodnie z tzw. antycykliczną regułą wydatkową (art. 112aa ust. 1 albo art. 112d ust. 3 uofp); - zmiany w zakresie podejmowanych działań i celów, w stosunku do poprzedniego Programu Konwergencji; - wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych wraz z założeniami stanowiącymi podstawę jej opracowania. RM uchwala WPFP, w terminie do dnia 30 kwietnia i ogłasza go w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski" oraz w BIP. Informacja o realizacji WPFP (w zakresie określonym w art. 104 ust. 1 pkt 2, tj. dotyczącym celów wraz z miernikami stopnia ich realizacji, w układzie obejmującym główne funkcje państwa) jest przedstawiana wraz ze sprawozdaniem z wykonania ustawy budżetowej. Obecnie trwają prace nad zmianami zarządzania gospodarczego w UE, skutkiem których konieczne będą zmiany w WPFP w odniesieniu do programu konwergencji (zastąpienie go
czteroletnim średniookresowym planem fiskalno-strukturalnym). Zob. Zob. Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2023-2026, RM, s. 14 i n.
Autor (Autorzy): Zofia Szpringer