Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
Posiedzenie nr 70 w dniu 12-01-2023 (2. dzień obrad)

Retransmisja wypowiedzi

16. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku (druki nr 2847 i 2855).

Poseł Aleksander Mrówczyński:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić uzasadnienie uchwały w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku, druk nr 2847.

    Jeden z argumentów poseł sprawozdawczyni już przedstawiła, mówiący o 11 tys. ofiar na Pomorzu we wrześniu 1939 r., stanowiących 69% ofiar w Polsce. Drugim istotnym argumentem jest znikoma dzisiaj świadomość społeczeństwa o zaplanowanej przez Niemców eksterminacji ludności Pomorza, zmierzającej do wyniszczenia jej i wynarodowienia jako Polaków. Stąd bardzo potrzebna jest ta uchwała. Propozycja ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r. została zainicjowana przez Kaszubsko-Chociewskie Stowarzyszenie im. Tajnej Organizacji Wojskowej ˝Gryf Pomorski˝, którego prezesem zarządu jest obecny na galerii pan Roman Dambek, za co z serca panu Romanowi bardzo dziękuję. (Oklaski)

    Wskazany w projekcie dzień 2 października to dzień kapitulacji ostatniego bastionu w wojnie obronnej 1939 r. na Pomorzu - Helu, który kończył nadzieję ochrony ludności cywilnej przed rozzuchwalonymi bezkarnością sprawcami zbrodni. Jest to również data urodzin pomorskiego Korczaka, dr. Józefa Bednarza, dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu nad Wisłą, który nie opuścił swoich pacjentów i razem z nimi został zamordowany. Do największych miejsc kaźni na Pomorzu należały: Piaśnica koło Wejherowa oraz Lasy Szpęgawskie koło Starogardu Gdańskiego, a także Lasy Kaliskie obok Kartuz, Skarszewy, Mniszek koło Świecia nad Wisłą, igielska Dolina Śmierci w moich Chojnicach, Rudzki Most koło Tucholi, Karolewo i Radzim koło Sępólna Krajeńskiego, Paterek koło Nakła nad Notecią, Tryszczyn i fordońska Dolina Śmierci koło Bydgoszczy, Barbarka koło Torunia, Klamry koło Chełmna, Łopatki koło Wąbrzeźna oraz Skrwilno koło Rypina.

    Głównymi sprawcami ludobójstwa były powołane przez państwo niemieckie grupy operacyjne Policji i Służby Bezpieczeństwa oraz działająca pod nadzorem SS organizacja skupiająca miejscowych Niemców - Selbstschutz. Szczególną rolę w nadzorze nad zbrodnią ludobójstwa odegrał namiestnik okręgu Rzeszy - Gdańsk Albert Forster i przywódca, były adiutant Himmlera Ludolf von Alvensleben. W wyniku niemieckiego zacierania śladów... (Dzwonek)

    Jeszcze chwilę, pani marszałek.

    ...zbrodni na Pomorzu Gdańskim w 1944 r., określonego przez Niemców eufemistycznie akcją 1005, okupanci zniszczyli zwłoki wydobyte z ok. 30 miejsc masowych kaźni z roku 1939. Fakt ten oraz zniszczenie archiwum zawierającego m.in. listę ofiar i listy ich majątków uniemożliwiają pełne oszacowanie liczby pomorskich ofiar niemieckiej zbrodni. Tym bardziej należy im się cześć i pamięć, co jest celem niniejszej uchwały.

    Oczywiście klub Prawa i Sprawiedliwości będzie głosował za przyjęciem tej uchwały.

    Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki.

    (Część posłów wstaje)

    Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen. Bardzo dziękuję. (Oklaski)

    (Głos z sali: Amen.)

« Przebieg posiedzenia