Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
Posiedzenie nr 52 w dniu 06-04-2022 (1. dzień obrad)

Retransmisja wypowiedzi

6. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2108 i 2145).

Poseł Krzysztof Tuduj:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Ustawa o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw, druk nr 2108.

    Wprowadza się zasadę, że emerytura żołnierza, funkcjonariusza, przyjętego do służby po 1999 r. i przed 1 października 2003 r., wzrasta o 2,6% podstawy wymiaru za każdy dalszy rok tej służby. Temu żołnierzowi, jeśli w dniu zwolnienia miał 25 lat służby i okresów z nią równorzędnych i w okresie PRL nie prześladował opozycji, żołnierzy wyklętych, nie był w sądownictwie, prokuraturze wojskowej, emerytura wzrasta również o 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok poprzedzających służbę okresów składkowych, okresów opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okresów nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie. Uwzględnia się waloryzację emerytur dla Straży Marszałkowskiej, Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej. Usuwa się wymóg co najmniej 5 lat służby przy określonych zadaniach lub w Służbie Celno-Skarbowej w przypadku emerytury dla funkcjonariuszy Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej. Podobnie jak w przypadku żołnierzy, wchodzi zasada dotycząca dodatkowych 2,6% i 1,3% oraz okresów płacenia składek. Zmiana dotyczy też jednego z kryteriów nieprzydzielenia policjantowi świadczenia motywacyjnego. Świadczenia motywacyjnego nie przyznaje się policjantowi, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne w sprawie o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe lub postępowanie dyscyplinarne do czasu prawomocnego zakończenia tego postępowania. Podobnie w przypadku Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa i Służby Więziennej. W ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie tejże ustawy emeryci, którzy spełniają nowe warunki naliczania emerytur i którym nie ustalono prawa do emerytury na podstawie ustawy, mogą złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury wojskowej. W zakresie ustawy mowa o mundurowych emeryturach. Podobnie jest z rentą rodzinną po emerycie.

    W opinii związków część postulatów została uwzględniona, ale odrzucono np. to, aby zmiany objęły również okres dotyczący przyjętych do służby przed 1999 r. NSZZ Policjantów twierdzi, że ministerstwo nie dotrzymało ustaleń z porozumienia z 2018 r.

    Ustawa ma charakter porządkujący system emerytalny dla polskich mundurowych. Oceniamy ją korzystnie, z zastrzeżeniem uwag związkowych. Będziemy za nią głosować. Dziękuję bardzo.

« Przebieg posiedzenia