Interpelacja nr 36467

do ministra rolnictwa i rozwoju wsi

w sprawie jednolitych standardów w zakresie płodów rolnych produkowanych na terenie UE i tych sprowadzanych spoza UE

Zgłaszający: Romuald Ajchler

Data wpływu: 10-10-2022

Dąbrowa, 5.10.2022 r.

Szanowny Panie Ministrze!

Otrzymałem od Wielkopolskiej Izby Rolniczej stanowisko, w którym jako reprezentant społeczności rolniczej wyraża głębokie zaniepokojenie jakością płodów rolnych, napływających do nas z Ukrainy. Aktualnie Polska wspiera Ukrainę w eksporcie płodów rolnych, zwłaszcza zbóż. Jednocześnie Ukraina nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej i tym samym, ukraińskich rolników nie obowiązują przepisy unijne, natomiast polscy rolnicy muszą funkcjonować i produkować zgodnie z standardami ustalanymi w ramach wspólnego rynku przez Komisję Europejską. Wiąże się to między innymi z ograniczeniami stosowania wielu substancji czynnych w ochronie zbóż, czy kukurydzy. Takie standardy produkcyjne nie obowiązują na Ukrainie. Skoro UE uznała je, za trujące dla ludzi i zwierząt, to nie wolno dopuścić, aby płody rolne wyprodukowane z ich udziałem, trafiały do Polski. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której te same środki chemiczne stosowane w Polsce, są trujące, natomiast stosowane w Ukrainie, trujące nie są.

To ma znaczący wpływ na niższe koszty produkcji w tym regionie, w porównaniu z kosztami produkcji w Polsce i innych krajach UE. W związku z tym polskie zboża czy kukurydza, nie są w stanie konkurować z ukraińskim importem. Po drugie istnieje niebezpieczeństwo sanitarne wynikające z pozostałości substancji czynnych w zbożu, co zagraża zdrowiu konsumentów.

Działania wojenne w Ukrainie z pewnością wpłynęły na fakt ograniczenia działania służb analogicznych do polskiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa ze zrozumiałych względów. W związku z powyższym, zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego, należy przeprowadzać obligatoryjne badania zbóż sprowadzonych do Polski z Ukrainy na koszt podmiotów handlujących. Koszty tych badań będą niewspółmiernie niskie z zyskami firm importującymi zboże, a polski nabywca będzie miał pewność co do jakości sprowadzonego zboża.

Skoro, w zakresie rolnictwa Unia Europejska nie zamierza odstąpić od planów ekologizacji rolnictwa, to konieczne jest stosowanie tych samych przepisów całościowo, i wobec każdej żywności pojawiającej się na rynku europejskim.

W związku z obawami zwracamy się z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie interesów ekonomicznych polskich rolników oraz bezpieczeństwa sanitarnego konsumentów. Każda partia zboża, która przekracza polską granicę powinna zostać szczegółowo zbadana pod kątem pozostałości substancji czynnych oraz standardów produkcji stosowanych przez ukraińskich rolników.

W związku z powyższym na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu RP proszę o odpowiedź Pana Ministra na następujące pytania:

1 Jakie działania w zakresie zabezpieczenia interesów ekonomicznych polskich rolników a także bezpieczeństwa sanitarnego polskiego konsumenta zamierza wprowadzić polski rząd?

2. Czy w celu ochrony polskich konsumentów w zakresie sprowadzanego zboża zostaną wprowadzone badania pod kątem pozostałości substancji czynnych?

3. Czy w celu ochrony polskich konsumentów w zakresie sprowadzanego zboża zostaną wprowadzone badania pod kątem standardów produkcji rolnej stosowanych przez ukraińskich rolników?

Z poważaniem

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Romuald Kazimierz Ajchler