Odpowiedź na zapytanie nr 6064

w sprawie europejskiego wsparcia dla Polski związanego z pomocą dla uchodźców z Ukrainy

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk

Warszawa, 09-02-2023

Szanowna Pani Marszałek,

odpowiadając na zapytanie poselskie nr 6064 Pana Posła Jarosława Urbaniaka i innych Państwa Posłów w sprawie europejskiego wsparcia dla Polski związanego z pomocą dla uchodźców z Ukrainy, uprzejmie informuję, co następuje.

Na forach zajmujących się współpracą rozwojową Unii Europejskiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych wielokrotnie informowało instytucje i państwa członkowskie UE o sytuacji związanej z przebywaniem w Polsce uchodźców z Ukrainy, pomimo tego, że środki UE na pomoc rozwojową, np. z Europejskiego Funduszu Rozwoju, zgodnie z prawem przeznaczone są dla państw spoza UE i nie mogą być wykorzystywane na działania w państwach członkowskich UE, nawet jeśli dotyczą one uchodźców z państw trzecich. O skali kryzysu uchodźczego i wynikających z niej potrzebach MSZ informowało UE m.in. podczas spotkań Rady ds. Zagranicznych w formacie ministrów ds. rozwojowych, które w 2022 r. odbyły się w dniach 7.03., 20.5 i 28.11. Należy podkreślić, że w przypadku posiedzenia Rady w dn. 7.03 punkt dotyczący Ukrainy dodano do agendy posiedzenia z inicjatywy Polski. Aktualne informacje o sytuacji uchodźczej w Polsce przekazywaliśmy także na spotkaniach dyrektorów generalnych UE ds. współpracy rozwojowej.

Ponadto, na zaproszenie Podsekretarza Stanu MSZ ds. współpracy rozwojowej w dn. 14.03.2022 odbyła się wizyta Komisarz UE ds. partnerstw międzynarodowych, Jutty Urpilainen, która podczas spotkań w Rzeszowie z Wojewodą Podkarpackim i Prezydentem Miasta Rzeszowa, a także w Medyce z przedstawicielami Policji, Służby Granicznej oraz organizacji międzynarodowych i pozarządowych, mogła zapoznać się z sytuacją humanitarną w Polsce. Departament Współpracy Rozwojowej MSZ zorganizował także spotkanie ws. kryzysu uchodźczego z udziałem przedstawicieli polskiej administracji (m.in. MSWiA, MSZ) oraz zastępców dyrektorów dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej (DG REGIO, DG HOME, DG EMPL), które odbyło się 22.03.2022 r. w Warszawie. Również przy okazji przygotowań do zorganizowanej przez Departament Współpracy Rozwojowej MSZ w dn. 05.05.2022 r. Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy przedstawiono Komisji Europejskiej zestawienie kosztów poniesionych przez Polskę w zw. z kryzysem uchodźczym.

W 2022 r. Departament Współpracy Rozwojowej MSZ zabiegał także o uwzględnienie sytuacji uchodźców ukraińskich w konkluzjach Rady opracowywanych w ramach grupy roboczej ds. współpracy rozwojowej i partnerstw międzynarodowych (CODEV-PI) i wyznaczających kierunki polityki rozwojowej UE wobec państw trzecich.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Spraw Zagranicznych
Piotr Wawrzyk
Sekretarz Stanu