Interpelacja nr 37639

do ministra funduszy i polityki regionalnej

w sprawie zagrożenia wypłaty unijnych środków w ramach Funduszu Spójności

Zgłaszający: Aleksandra Gajewska

Data wpływu: 01-12-2022

Szanowny Panie Ministrze,

od chwili wejścia do Unii Europejskiej Polska jest największym beneficjentem funduszy unijnych we wspólnocie. Podobnie jak w dwóch poprzednich perspektywach finansowych nasz kraj będzie korzystał z pięciu wielkich funduszy. Jednym z nich jest Fundusz Spójności. Służy on wyrównywaniu szans oraz redukcji różnic gospodarczych i społecznych, jak również promocji zrównoważanego rozwoju. Strategiczne projekty są realizowane w dziedzinie ochrony środowiska czy transportu.

Na podstawie zawartej umowy partnerstwa z Komisją Europejską Polska ma w ramach Funduszu Spójności otrzymać w nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 76,5 mld euro. Z początkiem października KE zaakceptowała największy polski i unijny program polityki spójności „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027”. Program przewiduje 24,1 mld euro, 11,2 mld euro z finansowania pochodzi z Funduszu Spójności, zaś 12,9 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W przestrzeni publicznej pojawiają się niepokojące komunikaty pozwalające sądzić, że wypłata środków w ramach polityki spójności jest zagrożona. Przy zatwierdzaniu programów na 24,1 mld komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira zwróciła uwagę, że wypłata pieniędzy będzie możliwa po realizacji postanowień Karty Praw Podstawowych. „Financial Times” ustalił, że Polska nie realizuje prawa do niezależnego i bezstronnego sądu jak również nie zapewnia równości i niedyskryminacji mniejszości, ze względu na uchwały niektórych samorządów, które przyjęły tzw. strefy wolne od ideologii LGBT. Również sama Komisja Europejska poinformowała, że strona polska nie wypełniła jeszcze wszystkich warunków.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na wszystkie następujące pytania:

1. Na jakim etapie są starania o wypłatę środków z Funduszu Spójności?

2. Czy polski rząd zamierza spełnić zobowiązania wynikające z Karty Praw Podstawowych, a które są niezbędne, aby Polska otrzymała środki na politykę spójności?

Z wyrazami szacunku

Aleksandra Gajewska
Posłanka na Sejm RP