Interpelacja nr 35149
do ministra rodziny i polityki społecznej
w sprawie wzrostu liczby osób pobierających emerytury niższe niż emerytura minimalna
Zgłaszający: Michał Jaros
Data wpływu: 03-08-2022
Szanowna Pani Minister!
Emeryci biją na alarm w związku z głodowymi emeryturami. Są to emerytury, których wysokość jest poniżej wartości emerytury minimalnej. Aż 337,6 tys. osób musi przeżyć za mniej niż 1250 zł miesięcznie, bo właśnie tyle wyniosła minimalna emerytura pod koniec 2021 roku. Niezwykle niepokojący jest fakt, że liczba osób, którym wypłacane jest tak niskie świadczenie, rośnie drastycznie z każdym rokiem. Od 2012 roku liczba ta wzrosła z 23,9 tys. do wyżej wspomnianych 337,6 tys. w roku 2021. Wynika z tego, że liczba emerytów, których świadczenie jest bardzo niskie, wzrosła 14-krotnie.
Nie ulega nawet najmniejszym wątpliwościom, że tak niska suma świadczenia nie wystarcza nawet na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych. Każdy z nas ma prawo do prowadzenia godnego życia, dlatego kluczowe jest natychmiastowe podjęcie działań przez Radę Ministrów, których celem będzie zapewnienie odpowiednich rozwiązań systemowych w celu poprawy ich tragicznej sytuacji. W przypadku emerytów jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, że z racji na ich sędziwy wiek w znacznej większości nie byliby oni stanie podjąć pracy zarobkowej.
Wspomniana grupa emerytów nie ma łatwo, bo tona węgla kosztuje więcej niż 3000 złotych, co jest równowarte prawie trzem takim emeryturom. Do tego możemy doliczyć wzrost kosztów życia związany z bardzo wysokim wskaźnikiem inflacji oraz fakt, że emeryci są grupą społeczną, która musi wydawać dużą część swoich pieniędzy na leki. Emeryci w naszym kraju mają jedną z najcięższych sytuacji w całej Unii Europejskiej, a tendencja jasno wskazuje, że jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, będzie tylko gorzej.
Musimy natychmiast zająć się poprawą stanu finansowego osób starszych i wesprzeć ich w trudach życia codziennego, inaczej każdy dzień pozostanie dla nich dniem walki o przeżycie. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie emerytom spokojnego odpoczynku po przepracowanych latach pracy.
Mając na uwadze powyższy stan faktyczny, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Jakie działania podjęła Rada Ministrów w celu poprawy sytuacji emerytów, których świadczenie emerytalne wynosi mniej niż emerytura minimalna?
- Z czego wynika tak drastyczny wzrost liczby emerytów, którzy otrzymują emeryturę niższą niż emerytura minimalna?
- Jakie działania zamierza podjąć Rada Ministrów w celu zmniejszenia liczby osób otrzymujących emeryturę niższą niż emerytura minimalna?
- Czy ministerstwo posiada dane, ilu emerytów będzie pobierać emeryturę mniejszą niż minimalna w 2022 roku? Jeśli tak, proszę o ich przedstawienie.
- Czy ministerstwo posiada planowe dane dotyczące przyszłych lat? Jeśli tak, proszę o ich przedstawienie.
Łączę wyrazy szacunku
Michał Jaros
Poseł na Sejm RP