Interpelacja nr 34631

do ministra zdrowia

w sprawie planowanych niekorzystnych zmian dla pacjentów ze stomią

Zgłaszający: Henryka Krzywonos-Strycharska, Anna Wojciechowska, Krystyna Skowrońska, Tomasz Lenz, Joanna Jaśkowiak, Ewa Kołodziej, Małgorzata Pępek, Dorota Niedziela

Data wpływu: 13-07-2022

Szanowny Panie Ministrze!

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, który jest w chwili obecnej w konsultacjach społecznych wprowadza niekorzystne zmiany m.in. w sprzęcie stomijnym.

Pacjent zamiast jednego zlecenia będzie musiał mieć od lekarza cztery odrębne, żeby zaopatrzyć swoją stomię! Dotychczas był jeden kod na typ przetoki stomijnej i pacjent w ramach limitu odbierał tyle sprzętu, ile się zmieściło w limicie (a i tak był on zbyt niski). Dotychczasowe limity: - Kolostomia: 300 zł/mies., - Ileostomia: 400 zł/mies., - Urostomia: 480 zł/mies., - przetoka ślinowa: 400 zł/mies.

W projekcie wprowadzono dopłaty dla pacjentów do sprzętu stomijnego i wyrzucono całkowicie z refundacji środki do pielęgnacji stomii!

W efekcie opublikowanego projektu wielu pacjentów, których nie będzie stać na tak duże dopłaty, pozostanie w domu bez sprzętu z lejącymi się fekaliami na brzuchu!

Wnioski z projektu:

- Pacjent onkologiczny będzie musiał dopłacać do sprzętu, czego nie robił przez ostatnie 20 lat.

- Cztery odrębne zlecenia zamiast jednego na stomię - straszna biurokracja!

- Lekarze do tej pory mieli trudność w nauczeniu się wystawiania zlecenia (jednego) na stomię, a teraz będą zmuszeni wystawiać cztery oddzielne zlecenia, co spowoduje ogromne utrudnienia dla pacjentów, a w konsekwencji uniemożliwi dostęp do sprzętu stomijnego.

- Pacjentów nie stać na tak wysokie dopłaty: emerytów oraz osoby w sile wieku wykluczonych zawodowo przez chorobę.

- Dopłaty uderzą w osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności - będą dużo dopłacać.

- Odbiór tylko na jeden miesiąc, bo pacjenta nie będzie stać na duże dopłaty (zmniejszą się dotychczasowe odbiory na 3/6 miesięcy).

- Kolejki w sklepach, dłuższa obsługa, bo trzeba będzie realizować więcej odrębnych zleceń i wyliczać pacjentowi co mu się najlepiej opłaca, by mniej dopłacił.

- System NFZ EZWM będzie mniej wydolny, bo co miesiąc będzie znacznie więcej zapytań o zlecenie.

- Inflacja - wyższe koszty pracy i produkcji odbiją się na pacjentach.

- Wykluczenia z życia społecznego/zawodowego poprzez dopłaty i ograniczenia w dostępie do sprzętu.

- W projekcie wykluczono pacjentów z kolostomią (stomia na jelicie grubym) z dostępu do sprzętu uszczelniającego. Pacjent kolostomijny również ma płynną treść jelitową i wymaga uszczelnienia.

- Pacjent straci dostęp do nowoczesnych technologii, niemożliwy stanie się dobór odpowiedniego do stomii sprzętu, gdyż w zaproponowanym limicie zmieszczą się jedynie podstawowe wersje sprzętu, nieodpowiednie dla dużej grupy osób ze stomią, co z kolei będzie prowadzić do komplikacji, zmian skórnych i dalszego wykluczenia pacjentów.

- Poprzez brak refundacji na środki pielęgnacyjne pacjent stomijny będzie się borykał z problemami skórnymi wokół stomii, co wygeneruje dodatkowe koszt opieki zdrowotnej (NFZ) na wizyty i leczenie zmian skórnych, którym nie będzie można zapobiec.

W związku z powyższym mam do Pana Ministra następujące pytanie:

Dlaczego ministerstwo planuje wprowadzić bardzo niekorzystne zmiany dla pacjentów ze stomią?