Interpelacja nr 33632

do ministra zdrowia

w sprawie transparentności wydawania środków z tzw. opłaty cukrowej

Zgłaszający: Marek Rząsa

Data wpływu: 16-05-2022

Przemyśl, dnia 16 maja 2022 r.

Działając na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, art. 14 ust. 1 pkt 7 z dnia 9 maja 1996 r. (Dz. U. z 1996 r. Nr 73, poz. 350, z późn. zm.) oraz art. 191-193 Regulaminu Sejmu (M.P. z 2009 r. Nr 5, poz. 47), zwracam się do Pana Ministra z interpelacją poselską w sprawie transparentności wydawania środków z tzw. opłaty cukrowej.

Jak wskazują specjaliści z Forum Ekspertów ds. Cukrzycy, cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób przewlekłych w Polsce, cierpi na nią około 3 mln obywateli naszego kraju. Skuteczne leczenie wymagające stosowania nowoczesnych terapii, edukacja i profilaktyka to wyzwania, przed jakimi stoimy jako społeczeństwo i państwo. Zmiany systemowe muszą iść w parze ze zwiększeniem finansowania w tych przestrzeniach. Forum podnosi ważny postulat: „wartym rozważenia pomysłem jest alokacja na ten cel części wpływów z opłaty cukrowej (ok. 1,8 mld PLN do kwietnia 2022 r.). Jest to w pełni spójne z zapisami ustawy o zdrowiu publicznym (art. 12c ust. 2), zgodnie z którymi środki będą przeznaczane na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia świadczeniobiorców z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych”. Forum wskazuje, że co prawda środki z tego tytułu uwzględnione zostały w zmodyfikowanym planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie wskazano jednak szczegółowych obszarów, w jakich będą one wydatkowane.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy planowane jest wyodrębnienie i wskazanie konkretnych obszarów, na które przeznaczane będą środki z opłaty cukrowej? Jeśli tak, to kiedy i jakie będą to obszary?

2. Jakie działania podejmuje i planuje podjąć Ministerstwo Zdrowia na rzecz wyjścia z długu zdrowotnego w zakresie chorób cywilizacyjnych, spotęgowanego w ostatnich latach przez pandemię COVID-19?

3. Czy planowane są – a jeśli tak, to kiedy i w jakim zakresie – zmiany w zakresie legislacji dotyczącej opłaty cukrowej - m.in. w zakresie rozszerzenia źródeł wpływów z opłaty, jak również wprowadzenia obowiązku odpowiedniej alokacji oraz ewidencji tych środków?

Z poważaniem

Marek Rząsa
Poseł na Sejm RP