Interpelacja nr 25909
do ministra zdrowia
w sprawie potrzeby dofinansowania metod diagnozowania i leczenia chorób urologicznych
Zgłaszający: Kazimierz Moskal
Data wpływu: 03-08-2021
Szanowny Panie Ministrze,
od 1 lipca br. weszły w życie przepisy znoszące limity w opiece ambulatoryjnej oraz wprowadzające pakiet badań dla osób 40+. To ważny krok w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej i skuteczności profilaktyki.
Bardzo dobrze, że pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn będzie zawierał badanie w kierunku raka prostaty (PSA). Choroba ta jest drugim najczęstszym rodzajem nowotworu u mężczyzn. Zachorowalność na raka prostaty w ciągu ostatnich dekad wzrosła kilkukrotnie i eksperci alarmują, że w niedługim czasie stanie się on najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Specjaliści podają, że w Polsce rak prostaty co roku wykrywany jest u ok. 15 tys. mężczyzn i jest przyczyną ok. 5 tys. zgonów.
Czas pandemii sprawił, że wielu chorych, u których pojawiły się niepokojące objawy, nie trafiało od razu do gabinetów urologicznych. W wielu ośrodkach w ostatnim czasie liczba takich pacjentów wzrosła nawet o 100%. Listy oczekujących na hospitalizacje w oddziałach urologicznych już przed pandemią były długie. Wynikało to m.in. z ograniczonych możliwości terapeutycznych.
Zapotrzebowanie na świadczenia urologiczne jest bardzo duże, a według szacunków w najbliższej przyszłości ulegnie istotnemu zwiększeniu. Nie towarzyszy mu zwiększenie liczby łóżek, którymi dysponują oddziały urologiczne, ani zwiększenie dostępu do bloków operacyjnych. Specjaliści zwracają również uwagę na problem niedofinansowania procedur urologicznych.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
- Jakie działania podejmuje ministerstwo w celu zwiększenia dostępności świadczeń urologicznych?
- Jaki jest średni czas oczekiwania na hospitalizację na oddziałach urologicznych?
- Czy i kiedy ministerstwo podejmie działania w celu dofinansowania procedur urologicznych?