Interpelacja nr 24949
do ministra zdrowia
w sprawie rosnącej liczby zachorowań na nowotwór gruczołu krokowego
Zgłaszający: Monika Wielichowska
Data wpływu: 28-06-2021
Panie Ministrze,
należy niezwłocznie podjąć szereg działań, aby móc stawić czoła wciąż rosnącej liczbie zachorowań na nowotwór gruczołu krokowego.
Jednym z głównych wyzwań jest przede wszystkim zapewnienie pacjentowi właściwego leczenia. W tym zakresie należy dążyć przede wszystkim do poprawy dostępności zarówno nowoczesnych metod chirurgicznych leczenia raka prostaty (prostatektomii), jak również przełomowej farmakoterapii, która często stanowi dla chorych jedyną opcję leczenia.
Powinno się również znacząco zwiększyć wysiłki w obszarze profilaktyki i edukacji. Kluczem do skutecznej walki z nowotworem jest bowiem jego możliwe szybka diagnostyka. Zwiększenie świadomości na temat schorzenia i potrzeby regularnych badań wśród grup ryzyka mogłoby mieć pozytywny wpływ na zgłaszanie się mężczyzn na badania kontrolne i sprawiłoby, że choroba przestałaby być tematem tabu. Tu jako jedno z możliwych rozwiązań, to uruchomienie Programu Polityki Zdrowotnej.
Eksperci wskazują również na znaczne korzyści, jaki przyniosłoby wdrożenie kompleksowej opieki nad pacjentem, postulując rozpoczęcie działań nad stworzeniem i pilotażem Kompleksowej Opieki Specjalistycznej nad Pacjentami z Nowotworem Złośliwym Gruczołu Krokowego (KOS-NZGK), jak również powołanie do życia Prostate Cancer Unitów. Takie rozwiązania umożliwiłyby usprawnienie ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej oraz gwarantowałoby odpowiednią jakość otrzymywanych przez pacjenta świadczeń.
Wdrożenie tych zmian mogłoby znacząco odmienić los pacjentów z rakiem prostaty i pozwoliłoby leczyć tę chorobę na prawdziwie europejskim – a być może nawet światowym poziomie.
Panie Ministrze,
jakie działania zamierza podjąć rząd, aby walczyć z rosnącą liczbą zachorowań na nowotwór gruczołu krokowego?
Z wyrazami szacunku
MONIKA WIELICHOWSKA
Poseł na Sejm RP