Interpelacja nr 23199
do ministra zdrowia
w sprawie poprawy sytuacji pacjentów z rakiem gruczołu krokowego
Zgłaszający: Monika Wielichowska
Data wpływu: 23-04-2021
Szanowny Panie Ministrze,
z roku na rok w Polsce przybywa pacjentów zmagających się z rakiem prostaty, który jest najpowszechniejszym nowotworem dotykającym mężczyzn. Szacuje się, że w 2031 roku zapadalność może sięgnąć 30 000 przypadków rocznie.
Pandemia COVID-19 i panujące obostrzenia znacząco utrudniły sytuację chorych, ograniczając i komplikując proces diagnostyczno-terapeutyczny. Obecnie jednym z kluczowych wyzwań stojących przed polską onkologią jest stworzenie kompleksowego modelu opieki koordynowanej w tym obszarze, obejmującego: profilaktykę, wczesną i kompleksową diagnostykę, jasno i przejrzyście określoną ścieżkę leczenia oraz dostęp do nowoczesnych terapii farmakologicznych.
Kolejnym wyzwaniem, wymagającym szczególnej uwagi i niezbędnych zmian, są kryteria kwalifikacji do programów lekowych. Zgodnie z rygorystycznymi kryteriami, aby pacjent mógł skorzystać ze skutecznych, nowoczesnych terapii, jego stan zdrowia musi się pogorszyć. Dlatego konieczne jest zapewnienie wcześniejszego dostępu do leków, aby opóźnić wystąpienie przerzutów i włączenie chemioterapii.
Panie Ministrze, Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej w imieniu pacjentów chorujących na raka prostaty zwróciła się z prośbą o zadanie poniższych pytań:
- Czy planowane jest wprowadzenie świadczenia kompleksowej diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego, które pozwoli na wyłonienie sieci wyspecjalizowanych ośrodków Prostate Cancer Units?
- Czy planowane jest wprowadzanie kompleksowych zmian w programach lekowych, które przełożą się na lepszą dostępność leczenia?
- Czy planowane jest wprowadzenie rozwiązań zapewniających dostęp do okresowych badań kontrolnych PSA?
Z wyrazami szacunku
MONIKA WIELICHOWSKA
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej