Interpelacja nr 22021
do ministra zdrowia
w sprawie leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych objętych refundacją ze środków publicznych dla seniorów po ukończeniu 75. roku życia
Zgłaszający: Rajmund Miller, Elżbieta Gelert, Marta Golbik, Riad Haidar, Jerzy Hardie-Douglas, Marek Hok, Katarzyna Lubnauer, Krystyna Skowrońska, Monika Wielichowska
Data wpływu: 29-03-2021
Szanowny Panie Ministrze,
zgodnie z art. 43a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.) niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne objęte refundacją ze środków publicznych są całkowicie bezpłatne dla seniorów po ukończeniu 75. roku życia.
Podstawą do ich wydania są recepty wystawione przez lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o NFZ. Od 1 lipca zostało wprowadzone bezpłatne zaopatrzenie w ww. środki i leki na podstawie recepty elektronicznej, do wystawiania której uprawnieni zostali lekarze z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w ramach umowy:
1. lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej:
a) w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub
b) z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w ramach umowy, o której mowa w art. 159a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
2. lekarza udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej:
a) w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego lub
b) z zakresu leczenia szpitalnego w ramach umowy, o której mowa w art. 159a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.
Możliwość realizacji tego uprawnienia od 1 lipca 2020 roku jest wyłącznie na podstawie recepty elektronicznej.
Niestety realna możliwość skorzystania z tych uprawnień przez pacjentów +75 jest znikoma. Przez kilka miesięcy ze względu na brak uruchomienia funkcji P1 dla wszystkich uprawnionych do wystawiania recept „S”. Obecnie sytuacją blokującą to uprawnienie dla pacjentów powyżej 75. roku życia jest wymóg wyrażenia zgody przez pacjenta lekarzom AOS-u, dla wyrażenia której wymagane jest założenie przez pacjentów IKP, o czym mówi art. 35 ust. 1a ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Bardzo często dla pacjentów w wieku senioralnym ten wymóg ze względów ograniczeń technicznych jest nie do spełnienia.
Niestety pomimo wielu interwencji ze strony pacjentów oraz przedstawicieli Izby Gospodarczej "Farmacja Polska" Ministerstwo Zdrowia nie naprawiło własnego błędu, który niewątpliwie ma wpływ na dostępność leków dla seniorów.
Szanowny Panie Ministrze:
Czy przewiduje Pan zmianę zapisu, w którym tylko pacjent posiadający IKP może wyrazić zgodę na udostępnienie lekarzom specjalistom niezbędnej do weryfikacji dokumentacji medycznej, na której podstawie będzie wystawiał recepty „S”?
Czy nie uważa Pan, że znacznie prostszym rozwiązaniem jest dopuszczenie do złożenia takiej zgody w formie pisemnej u lekarza specjalisty?