Interpelacja nr 16169

do ministra zdrowia

w sprawie refundacji leków II linii leczenia u pacjentów z OAB

Zgłaszający: Anita Sowińska, Marek Rutka

Data wpływu: 06-12-2020

Szanowny Panie Ministrze,

zespół pęcherza nadreaktywnego to rozpowszechnione w społeczeństwie schorzenie, które pogarsza poziom jakości życia wielu ludzi. Choruje na nie aż 0,5 miliona Polek i Polaków, w tym 3 razy częściej dotyka to kobiet, narażając je na utratę zdolności zarobkowej przez znaczne obniżenie efektywności pracy. Schorzenie zmusza do częstych wizyt w toalecie, ograniczając normalne funkcjonowanie życia towarzyskiego i zawodowego. Najczęstsze objawy to częstomocz, nocne oddawanie moczu (nykturia) oraz naglące parcie na pęcherz nawet przy niewielkim jego wypełnieniu.

Aktualnie na obowiązującej liście leków refundowanych znajdują się tylko dwie substancje lecznicze - tolterodyna i solifenacyna dedykowane pacjentom z zespołem pęcherza nadreaktywnego w I linii leczenia. Obydwie substancje lecznicze stosowane w I linii leczenia należą do grupy leków antymuskarynownych (antycholinergicznych) i charakteryzują się takim samym mechanizmem działania powodującym szereg skutków ubocznych, dodatkowo utrudniając życie chorym osobom i przyczyniając się do skrócenia leczenia. Zastosowanie leczenia lekiem mirabegron (Betmiga) zmniejsza występowanie efektów ubocznych, ponieważ substancja lecznicza wyróżnia się innym mechanizmem działania.

Z projektu wrześniowej listy refundacyjnej zniknął lek refundowany nieprzerwanie od 2011 roku. Dla kilkuset tysięcy pacjentów oznacza to konieczność przejścia na inne leki dostępne w refundacji lub zakup dotychczasowego leku już bez refundacji. Vesicare (solifenacinum) to nadal, pomimo wyższej ceny od zamienników, najpopularniejszy lek stosowany w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego. Dlatego dla pacjentów to najgorsza wiadomość od 2011 roku, kiedy OAB zostało włączone do refundacji jako jednostka chorobowa.

Proces refundacyjny leku Betmiga nie został jeszcze dokończony, mimo iż Rada Przejrzystości (stanowisko nr 342/2014 z dnia 17 listopada 2014 oraz stanowisko nr 119/2018 z dnia 19 listopada 2018 r.), a następnie prezes AOTMiT (rekomendacja nr 244/2014 z dnia 17 listopada 2014 oraz rekomendacja nr 117/2018 z dnia 23 listopada 2018 r.) dwukrotnie już uznali za zasadne objęcie refundacją tego leku w drugiej linii leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego.

Niestety Polska dalej jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym lek Betmiga nie został objęty refundacją. Wprowadzenie go pozwoliłoby na leczenie zgodnie z europejskim i światowym standardem opieki zdrowotnej, a co najważniejsze przyczyniłoby się do poprawy zdrowia wielu ludzi cierpiących na zespół pęcherza nadreaktywego.

Dlatego zwracam się uprzejmie do Pana Ministra z pytaniami i prośbą o przedstawienie informacji:

  1. Kiedy zakończy się proces refundacyjny leku Betmiga (mirabegron)?
  2. Czy Ministerstwo Zdrowia ma w planach zaproponowanie leków w II linii leczenia dla pacjentów z OAB?

Z poważaniem

Anita Sowińska