Interpelacja nr 11953

do ministra zdrowia

w sprawie poszerzenia programu lekowego dedykowanego leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego

Zgłaszający: Monika Wielichowska

Data wpływu: 02-10-2020

Szanowny Panie Ministrze,

rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. Od ponad roku świat leczy pacjentów z tej grupy nowoczesnymi lekami. Tymczasem w Polsce pacjent leczony jest jedynie starym lekiem o nawie Bicalutamide, który zazwyczaj nie przynosi rezultatów. Informuje o tym Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti.

Grupa pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, opornych już na hormonoterapię, charakteryzuje się zwiększonym ryzykiem wystąpienia przerzutów na podstawie dynamiki wzrostu PSA. Lekarze, którzy mają świadomość występującego ryzyka, powinni móc stosować nowoczesne leki typu: apalutamid, darolutamid lub enzalutamid. Obecnie tylko jeden z trzech leków posiada rekomendację prezesa Agencji Ocen Technologii Medycznych i Taryfikacji (rekomendacja nr 22/2020 z dnia 12 marca br.). Jest to pozytywna rekomendacja „pod warunkiem połączenia wnioskowanego programu lekowego dla apalutamidu z funkcjonującym już programem lekowym dla enzalutamidu” (program dot. osób opornych na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami – ICD-10 C-61).

Każdy Polak powinien mieć szansę na skuteczne leczenie, dlatego konieczny jest dostęp do nowoczesnych i różnorodnych metod leczenia.

Panie Ministrze, czy Ministerstwo Zdrowia poszerzy program lekowy dedykowany leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego o nowoczesne leki typu: apalutamid, darolutamid i enzalutamid? Jeśli tak, to kiedy? Jeśli nie, to dlaczego?