Interpelacja nr 10008

do ministra zdrowia

w sprawie refundacji leków w leczeniu objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego

Zgłaszający: Anna Wasilewska

Data wpływu: 19-08-2020

Szanowny Panie Ministrze!

Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti” zwróciło się do mnie z prośbą o wsparcie ich starań o poprawę losu osób zmagających się z chorobami układu moczowopłciowego poprzez objęcie refundacją leku Betmiga (mirabegron) we wskazaniu II linii farmakologicznego leczenia objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB) u dorosłych chorych. Producent leku Betmiga Astellas Pharma sp. z o.o. wznowił wniosek o podjęcie postępowania w sprawie objęcia refundacją leku Betmiga, proponując dla naszego kraju najlepsze warunki w Europie. W Polsce od 2011 roku refundacją są objęte tylko dwie substancje o tym samym mechanizmie działania: solifenacyna oraz tolterodyna, podczas gdy na świecie, w ramach refundacji, dostępnych jest wiele innych substancji lekowych, takich jak np. darifenacyna, fesoterodyna, desmopresyna, oksybutynina podawana przez skórę dla zmniejszenia efektów ubocznych, czy wreszcie mirabegron, który już dwukrotnie był rekomendowany przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji (AOTMiT) do II linii leczenia. Według danych, uzyskanych od międzynarodowej organizacji World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP), we wszystkich krajach Unii Europejskiej lek Betmiga (mirabegron) jest refundowany, z wyjątkiem jakim jest Polska.

Już szósty rok pacjenci apelują o dopisanie tego leku do listy leków refundowanych II linii leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB ). Opublikowany projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września br. niestety nie uwzględnienia postulatu pacjentów, a mianowicie wprowadzenia II linii leczenia farmakologicznego w zespole pęcherza nadreaktywnego i refundowania leku Betmiga. Wprowadzenie tego leku do refundacji II linii leczenia OAB byłoby dopełnieniem procesu refundacji terapii w tym schorzeniu. Dużym zaskoczeniem dla pacjentów jest też brak w projekcie obwieszczenia leku Vesicare, który na liście leków refundowanych był nieprzerwanie od 2011 roku, ciesząc się wśród pacjentów i lekarzy zdecydowanie największym zaufaniem wśród produktów leczniczych zawierających solifenacynę.

W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na poniższe pytania.

  1. Jaki jest powód usunięcia w projekcie obwieszczenia leku Vesicare z listy leków refundowanych?
  2. Dlaczego Ministerstwo Zdrowia nie refunduje II linii farmakologicznego leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego i nadal nie akceptuje umieszczenia leku Betmiga na liście leków refundowanych?

Z poważaniem

Anna Wasilewska
Poseł na Sejm RP