Interpelacja nr 3637
do ministra sprawiedliwości
w sprawie przeciwdziałania dyskryminacji
Zgłaszający: Aleksandra Gajewska, Franciszek Sterczewski
Data wpływu: 26-03-2020
Szanowny Panie Ministrze!
Niestety zjawisko dyskryminacji jest niezwykle często spotykane w polskim społeczeństwie. Dotyczy ono wielu aspektów, takich jak np. płeć, rasa, pochodzenie etniczne, orientacja seksualna czy wyznanie.
Na przestrzeni ostatnich lat zarówno w przestrzeni publicznej, jak i debacie medialnej wyraźnie zauważalne jest nasilenie zachowań dyskryminujących i nawołujących do nienawiści. Przykładami takich sytuacji są ataki na społeczność LGBT, w tym na marsze równości, z najdrastyczniejszym przykładem z Białegostoku.
Agresja, której ofiarami stali się członkowie mniejszości, nie wzięła się znikąd. Do dnia dzisiejszego, w mniejszym bądź w większym stopniu, jest prowadzona kampania nienawiści wobec tej społeczności. Uczestniczą w niej zarówno niektórzy politycy, dziennikarze, publicyści, a nawet przedstawiciele Kościoła katolickiego. Przykładami takiej niechęci jest m.in. akcja "Gazety Polskiej", która do jednego ze swoich numerów dołączyła naklejki z napisem „Strefa wolna od LGBT”, czy tworzenie przez niektóre samorządy na terenie gmin, województw „Stref wolnych od ideologii LGBT”. Jest to jawna dyskryminacja grupy obywateli o orientacji seksualnej innej niż heteroseksualna.
Tylko w 2018 TVP wspominało w swoich materiałach Pawła Adamowicza (prezydenta Gdańska zamordowanego podczas finału WOŚP) 1773 razy, oczerniając jego osobę, bez dziennikarskiego obiektywizmu, który nakazuje przedstawić stanowisko każdej ze stron.
Ponadto na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwuje się również kampanie hejterskie na tle rasistowskim, jak chociażby jeden ze spotów wyborczych PiS, w którym uchodźcy zostają zrównani z przestępcami. Nie zabrakło także afery hejterskiej wymierzonej w sędziów, w którą zaangażowane było samo Ministerstwo Sprawiedliwości. To tylko kilka wybranych przykładów, które dobitnie pokazują, że w Polsce narasta cyberprzemoc oraz mowa nienawiści.
Uważam, że jako przedstawiciele Polaków powinniśmy przeciwdziałać dyskryminacji oraz powszechnemu zjawisku hejtu. Jednym z najważniejszych celów dla rządzących państwem powinno być zapewnienie poczucia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom, nie zważając jaka jest ich płeć, wyznanie, pochodzenie, orientacja seksualna, poglądy czy status społeczny.
Wobec podjętego przeze mnie problemu chciałabym skierować następujące pytania:
- Czy Ministerstwo Sprawiedliwości, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, planuje wprowadzić do szkół edukację antydyskryminacyjną?
- Czy Ministerstwo Sprawiedliwości ma zamiar prowadzić kampanie społeczne, które miałyby na celu uświadomić Polki i Polaków o niebezpieczeństwie, jaki łączy się ze zjawiskiem dyskryminacji i ostracyzmu społecznego?
- Czy Ministerstwo Sprawiedliwości planuje nowelizację Kodeksu karnego, szczególnie artykułów 119 K.k., 256 K.k. oraz 257 K.k., które poruszają kwestię dyskryminacji i nawoływania do nienawiści? Zapisy w obowiązującym Kodeksie karnym są ograniczone, ponieważ nie zawierają ochrony ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną, tożsamość płciową, niepełnosprawność i status społeczno-ekonomiczny.
Z wyrazami szacunku