Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: Z
Zatrudnienie w gospodarce narodowej
Kategoria: Podstawowe pojęcia makroekonomiczne
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Ustawa budżetowa na rok 2021 Uzasadnienie: Podstawowe wskaźniki makroekonomiczne
Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej to średnia wielkość zatrudnienia obliczona dla badanego okresu (np. miesiąca, kwartału, roku) na podstawie ewidencyjnego stanu zatrudnienia.
Do wyliczenia przeciętnego zatrudnienia uwzględnia się wszystkie zatrudnione osoby, bez względu na to czy jest to ich główne miejsce pracy, czy kolejne.
Przeciętne zatrudnienie oblicza się po uprzednim przeliczeniu osób niepełnozatrudnionych na liczbę pełnozatrudnionych. Przy przeliczeniu osób niepełnozatrudnionych na liczbę osób pełnozatrudnionych stosuje się współczynnik przeliczeniowy, będący stosunkiem liczby godzin pracy osób niepełnozatrudnionych do liczby godzin pracy osób pełnozatrudnionych, czyli do nominalnego czasu pracy. Liczbę pracowników pełnozatrudnionych uzyskujemy w wyniku przemnożenia liczby pracowników niepełnozatrudnionych przez odpowiednie współczynniki przeliczeniowe.
Źródło:
Zasady metodyczne statystyki rynku pracy i wynagrodzeń, GUS, Warszawa 2008.
Komentarz:
Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej jest jednym z podstawowych wskaźników makroekonomicznych wykorzystywanych przy tworzeniu planu budżetowego.
Przeciętne zatrudnienie jest miarą wykorzystywaną przy szacowaniu dochodów w tym dochodów pochodzących ze składek przekazywanych m.in. do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Funduszu Pracy, Narodowego Funduszu Zdrowia, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Informacje o wysokości przeciętnego zatrudnienia znajdują się na stronach GUS.
Autor (Autorzy): Wojciech Zgliczyński